Podnikanie v paneláku

Keď sa povie „živnosť“, mnoho ľudí si predstaví remeselnú činnosť. Na tú treba okrem skúseností a praxe aj vybavenú dielňu a materiál. Teda nič, čo by bolo vhodné na podnikanie v bytovke. Ale sú činnosti, ktoré sa dajú začať prevádzkovať aj v obývačke. Aké sú právne rámce pre takéto podnikanie a akú formu zvoliť?

Sústruženie dreva alebo výroba vtáčích búdok rozhodne nie je činnosť, ktorú je možné robiť v byte. Ale opravy počítačov, programovanie alebo sprostredkovanie obchodu či finančné služby môžu mať svoje „sídlo“ aj na stolíku v rohu obývačky. Aby sa nejednalo o nedovolené podnikanie, je potrebné získať registráciu a prihlásiť sa v poisťovniach. A samozrejme platiť odvody a po skončení roka všetko riadne zdaniť na základe účtovníctva.

Najrýchlejšou cestou, ako začať podnikať, je vytvorenie živnosti, pričom je to aj najlacnejšou cestou. Doslova za pár eur si necháte založiť živnosť špecialistami, nemusíte nikam chodiť, nič zisťovať. A keď budete mať v ruke živnostenský list, smelo môžete poskytovať svoje služby nie len známym a odskúšať si v praxi, ako vám vaše podnikanie pôjde.

podnikanie

Ak sa nedarí alebo zistíte, že na samostatné podnikanie nemáte vlohy, vždy je čas na zrušenie živnosti. No ak sa vo vašej novej „firme“ chytíte, baví vás to a aj slušne uživí, ba uvažujete o rozšírení podnikania, je čas zvážiť prechod zo živnosti na sro. Spoločnosť s ručením obmedzeným je v niektorých prípadoch výhodná aj vtedy, keď stále poskytujete služby osobne, pracujete sám. Oddelí majetok používaný na podnikanie od majetku rodiny, pre prípad podnikateľského neúspechu.

Začať podnikať v paneláku je výhodné, ak si chcete overiť správnosť predpokladov a odhadov a k práci vám stačí mobil, notebook a internet. Dokonca to môžete robiť aj popri zamestnaní. Neskôr sa rozhodnete, či je pre vás výhodné byť zamestnancom alebo zamestnávateľom.