Tradícia vyrábaná v Čechách: Kúzlite v panelákovom byte so starými platňami

Patríte medzi nadšencov, ktorí majú doma ako poklad staré vinylové elpéčka? Potom vedzte, že výroba vašich starostlivo opatrovaných skvostov mala v Československu obrovskú tradíciu. Dnes vo svojom odbore dokonca drží svetové prvenstvo. Ak máte vinylových elpíček celú zbierku, pochváľte sa s ňou. Urobte si napríklad na jednej stene vo svojej panelákovej izbe miesto a dajte si tam niekoľko elpíček s naozaj originálnymi obalmi pod sklo. Uvidíte, že budete mať naozaj nádhernú dekoráciu, ktorú vám budú všetci závidieť. Povieme si niečo o histórii gramofónových platní a zaujímavé tipy na vinylové dekorácie nájdete aj v závere článku.

Nápad mal už Edison

Už americký vynálezca Thomas Alva Edison (1847-1931) si zaumienil, že zaznamená ľudský hlas a zvuk do trvalej podoby. Inšpiráciou pre jeho myšlienku sa stal výskum, podľa ktorého sa zvuk prejavuje ako kmitanie vzduchu. Edison svoj sľub skutočne úspešne splnil a v auguste roku 1877 zostrojil prvý fonograf, zariadenie, ktoré zvukové kmitanie mechanickou rycou ihlou zaznamenávalo do voskového valčeka. Kvalita reprodukcie na prístroji poháňanom kľučkou však nebola nič moc a záznam sa prehrávaním rýchlo zničil. Nepomohlo ani nahradenie vosku trvanlivejším šelakom.

Valček nahradila placka

Našťastie amerického vynálezcu gramofónu Emile Berlinera (1851-1929) v roku 1896 napadlo miesto valčeka použiť kruhovú dosku a od tejto chvíle sa začala datovať história gramoplatne. Berlinerove prvé placky mali priemer iba 6 centimetrov. Neskôr prišiel s väčšími, v rozptylu priemerov od 12 až do 50 centimetrov. V roku 1925 sa konečne na trhu objavuje obojstranne nahraná doska a ako štandardná sa od tejto chvíle začína používať formát 25 centimetrov a rýchlosť 78 otáčok. Na jednu stranu 25 centimetrovej platne sa zmestili 3 minúty hudby, na väčšiu 30 centimetrovú platňu potom 5 minút hudby. Vývoj ide ale nezadržateľne ďalej a v 60. rokoch sa konečne objavujú vinylové LP s otáčkami 33 a 1/3 za minútu.

Súvisiace:  Vysávač nie len na popol

disco

Šťastné oneskorenie

Ich výrobcom sa pritom stali Gramofónové závody založené už v roku 1948 v Lodenici pri stredočeskom Beroune. Presne ten rok sa odohral veľký tresk v hudobnom priemysle: 21. júna 1948 predstavila americká firma Columbia prvú LP. Prvá gramofónová platňa z loděnických lisov ale vypadla až v roku 1951, takže v minulom roku oslávila šesťdesiatročné výročie! Hoci po roku 1989 s nástupom CD diskov (v Lodenici ich vyrábajú už od roku 1988) sa uvažovalo aj o zrušení výroby, nakoniec k nemu našťastie, kvôli oneskoreniu, nedošlo. V roku 1999 sa premenovali Gramofónové závody na GZ Digital Media as, avšak analógové platne aj naďalej zostali výnosným obchodným artiklom. Pretože iné firmy už dávno výrobu placiek opustili, spoločnosť využila svoje konkurenčné výhody a razom sa z nej stala svetová jednotka. A to napriek tomu, že z niekdajšieho počtu lisov na platne ostal len zlomok.

vinyl-LP

Zhotovte si zaujímavé dekorácie

Záujem o staré elpéčka rastie naozaj gigantickým tempom. V tomto roku by GZ Digital Media mali vyrobiť dvadsať miliónov gramofónových platní. Už teraz ich chrlia 50 000 denne. Tiež čulo investuje do vývinu nových lisov na gramoplatne a v tejto sfére už sa skutočne stala najväčšou továrňou na gramoplatne na svete. Z celkom 23 lisov na vinyly sú štyri práve v Lodenici. Takže neváhajte a rozhodne si nejaké vinyly kúpte. Nechajte si ich vo svojom panelákovom byte umiestniť buď za sklo, alebo si ich jednoducho úplne jednoducho upevnite klinčekmi po celej stene. Alebo si skúste aj iné dekorácie. Ozdobte si konferenčný stolík nalepenými vinylmi. Prilepte ich kvalitným lepidlom vedľa seba alebo cez seba. Tiež môžete vinyly používať ako originálne prestieranie či podnos. Môžete si zo starej platne vyrobiť aj originálne hodiny. Jednoducho vezmite motorček zo starých hodín a pripevnite ho k vinylu. Môžete mať aj originálnu misku z vinylu, keď ju necháte nahriať v rúre a potom ju vytvarujete. Rovnako dobre môžete vinyl nalepiť aj na guľatú stoličku ako sedadlo. Fantázii sa medze nekladú.



Súvisiace:  Vzorové záhrady Tulln