Okrasnú alebo úžitkovú záhradku?
Plánujete zmeniť svoj životný štýl a opustiť štyri betónové steny svojho bytu? Nie ste vodný typ a kúpanie v jazere alebo aquaparku vás neláka? Bicyklovanie nie je pre vás a ani behať po sídlisku netúžite? Všetky knihy ste už prečítali a krížovkami zabíjať čas nechcete? V televízii si neviete nájsť poriadny program a športový divák tiež nie ste? Potom ste zrejme taký typ človeka, ktorý si kúpi malý pozemok, na ktorom založí a prevádzkuje záhradku, postaví malú chatku a každý piatok sa teší, ako sa dostane do malého kúska čistej prírody. Ale akú záhradku vytvoriť? Okrasnú alebo úžitkovú?
Hlava rodiny sa vidí skôr v tom, ako pokosí zelený trávnik, na ktorý potom rozloží lehátko alebo záhradný gril a ukuchtí pre seba a svoju rodinu nejakú špecialitu na ražni alebo na rošte. Najlepšie kus poctivého mäsa 😉
Domáca pani sa zase vidí pri polievaní ruží, ľalií a iných kvetov, prípadne ako sa stará o paradajky, uhorky a kaleráby, teda vitamíny pre svoju rodinu. Jej dcéra by sa radšej opaľovala a mladý pán by si určite rád v tieni zahral na mobile obľúbenú hru.
Každý člen rodiny si záhradu predstavuje po svojom. Niekto ako miesto pre oddych a ničnerobenie, niekto ako farmu produkujúcu zdravé potraviny bez chémie pre celú rodinu. Časť domácnosti by hlasovala pre záhradu okrasnú, druhá časť pre záhradu úžitkovú. Tak či tak, založenie záhrady a jej prevádzka aj údržba bude vyžadovať nejaké peniaze, vstupné investície. A tiež nejakú fyzickú námahu členov rodiny, na udržanie jej rázu a charakteru.
Ale prečo vlastne rozlišovať záhradu na úžitkovú alebo okrasnú?
Čo keby ste na chvíľu pripustili, že môžete mať záhradu, ktorá slúži aj na pestovanie ovocia a zeleniny a pritom si tu dokážete oddýchnuť a záhrada tiež dobre vyzerá?
Čo keby ste na chvíľu zabudli na predstavu úhľadného radu vzorne vypletých hriadok, na každej iný druh zeleniny? Čo keby ste si na chvíľu predstavili nepravidelne tvarované záhony, kde by ste kombinovali zeleninu, drobné ovocie aj kvety? Prečo by nemohla cibuľa rásť vedľa jahôd a pri nich ozdobné aksamietnice?
Čo by ste tým získali? Nesprávne položená otázka. Čo by ste teda týmto spôsobom pestovania stratili? Prišli by ste o nevyhnutnosť postrekmi ošetrovať rastliny, pretože takéto kombinácie si poskytujú vzájomnú biologickú ochranu pred napadnutím. A ako bonus aj dobre vyzerajú 🙂
Keď pokosíte trávu, nevyhadzujte ju za plot ani nespaľujte. Uložte ju k paradajkám či iným rastlinám. Namiesto neustáleho okopávania prikryte burinu trávou, tým jej zamedzíte prístup svetla a znemožníte rast. Ako bonus získate potrebu menej zavlažovať a stratíte potrebu okopávať. Permakultúra, teda od prírody odpozeraný spôsob záhradníčenia vás zbaví driny, keď prestane proti prírode bojovať a začnete ju využívať.
Čo so získaným voľným časom? Grilujte si dobroty, hrajte loptové hry, rozprávajte sa spolu. Tešte sa z toho, ako vaša záhrada dobre vyzerá a ako je pre celú rodina užitočná. Nie len možnosťami relaxu a odpočinku či zábavy, aj tým, koľko ovocia a zeleniny vám dokáže poskytnúť. A ako nemíňate peniaze za postreky a hnojivá. Permakultúra vám dáva návod, ako si záhradu užiť a tešiť sa z nej a pritom nemíňať peniaze na niečo, čo máte na dosah.
Leave a Reply