Postavte si vlastný bazén pokojne aj v paneláku

V posledných dňoch k nám dorazilo leto. Každý však nemá možnosť urobiť si voľno a vyraziť k vode. Niekoho naháňajú pracovné povinnosti a nemá čas, inému chýbajú peniaze. Užiť si trochu vody ale môžete takmer kdekoľvek. Malý bazén sa dá vybudovať aj v paneláku.

Projektovú prípravu nepodceňujte

Nie je nutné mať vždy rodinný dom so záhradou, aby sme si mohli dopriať príjemné kúpanie. Všeličo sa dá vymyslieť aj v paneláku. Áno, aj v panelákovom dome si môžete postaviť bazén. Pochopiteľne, že k tomu potrebujete povolenie a dokumenty pre realizáciu stavby. Akonáhle ich máte vo vrecku, môžete sa pustiť do stavby. Projektovú prípravu bazéna ale rozhodne nepodceňujte, nemuselo by sa vám to vyplatiť. Dôležité je starostlivo si preveriť projektanta aj celú firmu, ktorá vám bude stavbu dodávať. Dbajte na ich skúsenosti, nájdite si referencie. Potom nebudete sklamaní a budete sa môcť okúpať v bazéne bez toho, že by ste sa museli tlačiť medzi množstvom ľudí na verejnom kúpalisku.

Využite prízemia a pivnice

Takzvané stratené debnenie umožní, že sa dá bazén postaviť aj vo vnútri už hotového objektu. Vybuduje sa železobetónový skelet a v ňom sa umiestni bazén francúzskeho typu s bezpotrubnou filtráciou, ďalej ohrevom vody a tiež protiprúdom. Kvôli tomu, aby sa dosiahla hĺbka vhodná na plávanie, bazén sa zapúšťa. Je teda možné ho vybudovať napríklad na prízemí a pivničných priestoroch. Pivnice sú najideálnejšie, pretože tu budú najmenšie tepelné straty u celej minihaly, ktorú bude miestnosť s plaveckým bazénom tvoriť. Rozhodne sa v takom prípade nemusíte báť, že pôjde o nejaké obrovské stavebné úpravy. Je možné vybudovať železobetónový skelet rôznych tvarov, nemusí byť obmedzený len na obdĺžnik alebo ovál. Dá sa tak využiť rôzny priestor ako v pivnici alebo dokonca aj na poschodí.

Súvisiace:  Cestovné poistenie sa oplatí

Filtrácia bez nutnosti potrubia a otázka ohrievanie vody

Pre stavby v panelákoch sú výhodné bazény s bezpotrubnou filtráciou vody. Inak totiž okrem plochy na bazén musíte počítať aj s technickým zázemím bazéna, teda čerpadlom, filtráciou a ohrevom vody. U bezpotrubnej filtrácie potom navyše nehrozí, že z potrubia unikne voda alebo nastanú iné problémy. Nemusíte sa namáhať s prípravou, kopaním a inštaláciou rozvodov potrubia. Mali by ste si tiež vybrať spôsob ohrevu vody pre váš bazén. Môžete si vybrať buď elektroohrev, alebo výmenník, prípadne ohrievanie vody v bazéne pomocou tepelného čerpadla. Ďalšou možnosťou je solárny ohrev, teda ohrev pomocou solárnych panelov umiestnených napríklad na streche budovy, avšak ten u panelákovej stavby nepripadá do úvahy, dá sa uplatniť len na šikmých strechám rodinných domov.

voda

Nepodceňujte vzduchotechniku ​​a hygienu

Pri budovaní bazéna je samozrejme nevyhnutné vybudovať aj vzduchotechniku. Inak totiž môže dôjsť k ťažkostiam spôsobeným vlhkosťou vody a teplotou, čo môže nakoniec inak kvalitnú stavbu úplne degradovať a spôsobiť veľké a úplne zbytočné finančné straty. Nevyhnutné je pamätať aj na základné hygienické zázemie bazéna, ktoré by mala tvoriť šatňa pre odkladanie oblečenia, ďalej kúpeľňa so sprchou. Ďalej je nutné zaistiť pravidelnú údržbu vody, teda optimálne chlórovanie. Pokiaľ ide o prostredie bazénovej miestnosti, najlepšie je relatívna vlhkosť vzduchu cca 60-70%.

Ako docieliť úspory

Dôležitou otázkou sú tiež úspory energie, aby prevádzka bazéna bol čo najekonomickejšia. Čím môžete minimalizovať prípadné straty? Jednak perfektnou projektovú prípravou a dokonalým prevedením stavby. Kvalita rovná sa úspora, pretože bude vznikať minimum porúch a technických problémov, ktoré navyšujú náklady. Ďalších veľkých úspor môžete docieliť zakrytím bazénu. Bude dochádzať k menším tepelným stratám, menšiemu odparovaniu vody a vo výsledku sa to môže prejaviť ako úspora energie o veľmi príjemných 30-40%. Tým sa šetria aj prostriedky za odvlhčovanie. Nezabúdajte tiež na optimálny pomer teploty vody a vzduchu, teplota vzduchu by mala byť približne o stupeň až dva Celzia vyššia ako teplota ohriatej vody v bazéne.



Súvisiace:  Farby pre dekor okenných profilov: Aké vybrať? A hrá to vôbec nejakú úlohu vo vlastnostiach?