Obývacia izba: Ako ju zariadiť, aby sme sa cítili dobre?

Obývacia izba je priestorom, kam pozývame návštevy. Mal by byť preto našou vizitkou. Mali by sme sa do nej radi vracať a tráviť v nej veľa času. Od toho sa predsa táto miestnosť volá obývacia. Sem si sadneme k televízii, s knižkou alebo na počúvanie hudby. Ako si obývačku zariadiť, aby sme sa v nej cítili čo najlepšie?

Zvoľte si jednotný štýl

Predovšetkým by sme si mali dať záležať pri výbere nábytku do obývacej izby. Mal by mať jednotný štýl, ktorý sedí nám a našej rodine. Kto má rád drevo, siahne po klasickom drevenom nábytku, kto si naopak obľúbil kov a sklo, vyberie si nejaké moderné dizajnové kúsky. Kto nedá dopustiť na farebný plast, siahne po niečom veselom, umývateľnom a farebnom. Miestnosť by ale mala vytvárať jednotného ducha, nemal by to byť štýl typu každý pes, iná ves. To nebude pôsobiť dobre ani na prvý, ani na ďalší pohľad. A nám ide predsa o to, aby sa nám v izbe páčilo. Keď to bude spleť rôznych štýlov, nebudeme sa v miestnosti cítiť dobre a bude do našej duše vnášať chaos a nespokojnosť.

stena

Pozor na preplácanosť

Dajte si pozor, aby priestor nevyzeral a nepôsobil preplácane. Je jasné, že si sem chcete dať všetko, čo máte najradšej, pretože je to miestnosť, kde budete tráviť veľa času, ale pamätajte na to, že menej je v tomto prípade viac. Ak si chcete nejako odlíšiť steny trebárs farbou, stačí, keď inou farbou vymaľujete jednu zo stien alebo na jednu stenu vyberiete zaujímavú tapetu, ktorá celkový štýl oživí. Podobne ak budete chcieť do izby umiestniť nábytkovú stenu. Nechajte ju naozaj len na jednej stene a ani s jej výzdobou rôznymi predmetmi, napríklad rodinnými fotografiami alebo suvenírmi z ciest, to príliš nepreháňajte.

Súvisiace:  Domáca kancelária

Na megalomanské sedačky zabudnite

Niekto megalomansky začne obstaraním obrovskej sedacej súpravy, ktorá zaberie niekedy až dve tretiny izby. To je chyba. Uvažujte skromnejšie. Koľkokrát v mesiaci vás bude toľko, že ju obsadíte celú alebo k vám príde väčšia návšteva? Raz? Aj to je veľa. Ak nemáte päťizbový byt, kde môže byť súprava v jednej z izieb, vyberte si skromnejšie a praktickejšie varianty. Menšiu pohovku a prípadne aj kreslo, ktoré môže byť aj rozkladacie, keď u vás spí nečakaná návšteva.

Dobré miesto pre televízor

Prispôsobte si priestor svojim záľubám. Ak sa radi pozeráte na televíziu, nájdite si na ňu vhodné miesto, z ktorého na ňu bude vidieť odvšadiaľ a kúpte pre ňu pevný a praktický stolík. Konferenčný stolík vyberajte s rozvahou. Je len na odloženie televízneho ovládača, programu, pohárov a trebárs mištičky s orieškami, alebo od neho chcete niečo viac? Ak má splniť len tento účel, stačí jednoduchší variant. Ak chcete v ňom skladovať aj niečo viac, alebo na neho potrebujete pokladať notebook, mal by mať potrebné šuplíky alebo poličku, alebo si vyberte stolíky, ktoré sa dajú rôzne kombinovať, skladať a podobne. Pamätajte na správnu vzdialenosť televízora od sedačky, aby ste si neničili zrak a dobre na ňu videli. Vzdialenosť sa riadi uhlopriečkou televízora.

sedacka

Nepodceňujte osvetlenie

Nezabúdajte ani na ostatné záľuby. Ak radi čítate, vyplatí sa vám zaobstarať si kvalitný ušiak a vysokú lampu k nemu a umiestniť ho niekam blízko okna. Tiež nepodceňujte osvetlenie obývacej izby. Okrem centrálneho stropného svetla by mal mať ešte minimálne jedno tlmenejšie svetlo pre navodenie atmosféry a bodové svetlá, osvetľujúce priestor pre rôzne činnosti, napríklad čítanie. Náladové rozptýlené svetlá dodajú posedeniu tú správnu atmosféru, bodové svetlá zaručia, že pri práci na notebooku alebo čítaní nebudú vaše oči trpieť.

Súvisiace:  Posteľ do detskej izby – sprievodca výberom

Zariaďujte sa podľa seba, nie podľa návštevy

Majte na pamäti, že obývacia izba nie je to isté, čo šatňa. Skrine na šaty a bielizníky by mali byť buď v šatni, alebo v spálni. Nezahlťte si miestnosť rušivými prvkami. Skrinky v obývacej stene slúžia na uloženie knižiek, časopisov, DVD a CD, pár kúskov keramiky a porcelánu, nie na stohy bielizne, posteľných obliečok a zimných kabátov. A predovšetkým, dôležité je, aby ste sa vy sami v priestore obývačky cítili fajn. Bývate tam predsa vy, nie návšteva. A môže vám byť fuk aj to, že vás návšteva ohovorí, keď štýl nebude podľa jej gusta. Každý má predsa svoj ​​vlastný vkus.