Čo všetko (ne)viete o betónovej krytine?

Staviate dom, alebo sa sťahujete do nového hniezdočka? Viete všetko o svojej novej nehnuteľnosti? Viete, čo tvorí obklad vášho domu a vďaka akým strešným krytinám vám neprší na hlavu? Zistite rozdiely medzi jednotlivými druhmi krytín a vyberte si pre seba tú najvhodnejšiu!

Rozdelenie strešných krytín

Určite by vám ani vo sne nenapadlo, koľko kategórií a rozdelení má taká strešná krytina. Delí sa na dve hlavné skupiny – pálenú škridlu a betónovú škridlu. Tá prvá sa vyrába v mnohých variantoch – falcovaná škridla, hladká alebo plochá škridla, reformná škridla, bobrovka, veľkoplošná škridla a rôzne iné špeciálne tvary škridiel.

Pálené škridly sú keramické krytiny strechy. Sú vyrobené pomocou moderných technológií z kvalitných materiálov, väčšinou so zárukou desiatok rokov. Na výber máte skutočne širokú ponuku modelov škridiel. Investovať do kvalitnej strešnej krytiny sa vám oplatí, pretože môže ísť o investíciu na celý život.

Betónové škridly majú taktiež záruku niekoľko desiatok rokov. Tieto krytiny sa vyznačujú exkluzívnymi farbami a vysoko odolným povrchom.

Betónová škridla a dôvody, prečo ňou nič nepokazíte!

Betónová krytina je moderným riešením pre ochranu vašej strechy. Tieto krytiny sú vo všeobecnosti vyrábané z vysokokvalitných surovín, najčastejšie zmesou piesku, vody, kvalitného cementu či pigmentov oxidu železa. Takéto krytiny majú záruku dlhej životnosti a funkčnosti, navyše sú odolné voči extrémnym záťažiam počasia, akými sú krupobitie, sneh, mráz či vietor.

Škridly sú vyrábané tak, aby boli dostatočne robustné, čím majú vysokú hustotu a zaručia tak minimálne nasiaknutie vody. Do pórov materiálu krytiny sa tak nedostane zrážková voda a nezvyšuje sa hmotnosť strechy, v dôsledku čoho by sa mohla prepadnúť. S nízkou nasiakavosťou, samozrejme, súvisí skvelá mrazuvzdornosť krytiny.

Obzvlášť dôležitá je táto vlastnosť pri striedaní tepla a mrazu počas dňa a noci, keď materiál v krytine pracuje, počas tzv. zmrazovacích cyklov. Navyše vám betónová krytina zaručí ochranu pred hlukom. S pokládkou strechy nebudete mať žiadny problém, pretože práca s týmito krytinami ide naozaj rýchlo a ľahko.

Súvisiace:  Opravy paneláku: Premeňte šedivý neútulný dom v moderné bývanie

Strešné krytiny bývajú testované v testovacích strediskách, produkty sú tak podrobené skutočným záťažovým skúškam. Krytiny sú vybavené závesnými nosmi, niekedy zdvojenými hornými a bočnými drážkami, čo zaručuje pevnosť celého strešného pokrytia.

Nebojte sa o dizajn – zvoliť si môžete akýkoľvek štýl

Je len na vás, aký dizajn strechy preferujete, akú chcete mať štruktúru celej krytiny, akú máte predstavu, aby strecha vyzerala z diaľky či zblízka. Podľa toho si vyberáte, či máte záujem o hladkú betónovú škridlu alebo štruktúrovanejšiu, či vzorovanejšiu.

Modernejšie strechy sú podčiarknuté skôr rovnými líniami a minimalistickým štýlom. Podľa toho si môžete vybrať zo skupiny hladkých strešných krytín. Ak ste zástancom klasickejších striech či skôr antického štýlu, môžete si vybrať z veľkej ponuky betónových škridiel s lemovaním či vlnitou štruktúrou. Samotný dizajn si môžete doplniť vami zvolenou farbou škridiel. Farebné škály bývajú zväčša veľmi bohaté, vybrať si môžete od tmavočervenej cez tehlovočervenú, hnedú, tmavohnedú, svetlosivú, sivú či čiernu.

strecha

Samozrejme, že ak máte špeciálne požiadavky na farbu, výrobca vám vie vyjsť v ústrety a dokážete si vybaviť skutočný úlet. Extravagantným farbám na streche sa medze nekladú! Záleží tiež veľmi na tom, aká je farba fasády vášho domu – chcete predsa svoj dom vyzdvihnúť, a nie ho potlačiť nesprávne zvolenými farbami. Veľmi teda záleží na tom, akú finálnu farbu vaša strešná krytina dostane.

Vyberte si správne a majte svoju strechu nad hlavou vždy v bezpečí!

Betónová škridla aj pálená škridla patria medzi stredne ťažké typy strešnej krytiny. Na jednej strane je to obrovská výhoda – ide o výborné zabezpečenie a odolnosť voči extrémom počasia. Počas búrky, prívalového dažďa či nárazového vetra sa tak nemusíte obávať, že vám uletí strecha. Navyše, tieto krytiny majú teplotechnické vlastnosti, čím vám v zime zaručia teplo a v lete oceníte chládok. Tieto vlastnosti však ovplyvňuje aj výber farby vašej strechy.

Súvisiace:  Oplatí sa prevíjanie elektromotorov?

Na druhej strane, stredne ťažké krytiny si vyžadujú vyššie zaťaženie krovu a celej vašej stavby. Samozrejme, toto je aj úlohou projektanta a statika, ako vypočítajú a navrhnú potrebnú únosnosť a zaťaženie krovu a konštrukcie domu či chaty. Väčší dôraz by sa však mal dať na poveternostné vplyvy, keďže ich účinok je niekoľkonásobne vyšší ako pri hmotnosti krytiny a samotnej strechy.

Buďte dôkladní a investícia sa vám vráti niekoľkonásobne

Tak ako pri iných produktoch aj pri strešných krytinách nepozerajte len na kvantitu, ale aj kvalitu. Je jedno, či staviate nový dom alebo rekonštruujete staršiu stavbu, výber svojej strešnej krytiny konzultujte s odborníkom a nebojte sa opýtať na dôležité informácie a počúvajte ich rady.

Dobrá voľba vám zaručí aj dlhú životnosť vašej strechy. Nemusíte totiž riskovať len životnosť svojej strechy či celého domu, no ohrozené môže byť zdravie alebo dokonca život váš a vašich blízkych. Nepodceňujte preto výber vhodnej strešnej krytiny a vyberte si skutočne kvalitné betónové škridly.