Ako na semená z kúpenej papriky

Chystáte sa pestovať papriku v záhrade a radi by ste si vyskúšali celý postup,teda od výsevu semiačok? Máte dve možnosti. Buď si kúpiť osivo v predajni alebo si zobrať semená zo svojej obľúbenej odrody papriky a na jar ho vysiať. Na čo by ste si mali dať pri tomto spôsobe pozor?

Na ďalšie pestovanie si môžete odložiť semená nie len z domácej papriky, ktorú ste dostali od známych, ale aj z tých, ktoré sa predávajú v supermarketoch. Jedinou podmienkou je, aby boli plody dozreté nielen do konzumnej zrelosti, teda aby boli jedlé a chutné, ale aby boli dozreté aj do zrelosti botanickej. Ako ich od seba rozoznáme?

Chuťovo výborné sú rôzne odrody paprík v zelenej, žltej aj červenej farby. Ale skutočne zrelé sú len červené plody akejkoľvek odrody. Teda semená odložené z vynikajúcej zelenej papriky vám nikdy nevyklíčia. Vyklíčiť môžu len zrelé semená, teda semená z červenej papriky, ktoré ste nechali v lete dobre vysušiť napríklad na papierovom obrúsku.

Vyklíčia len semená zo zrelej papriky

Potom je suché osivo potrebné uložiť na tmavom a suchom mieste, najlepšie v hermeticky uzavretom pohári v špajzi. Ideálny čas na výsev je koniec januára a začiatok februára, hotové priesady sa vysádzajú asi v polovičke mája až ku koncu mesiaca podľa klimatických podmienok miesta pestovania. Presný postup výsevu paprík nájdete tu.

Pri pestovaní paprík zo semien zobratých z kupovaných plodov je neistota výsledku zaručená. Veľkopestovatelia používajú osivá vyšľachtenej odrody, kde je zaručená kvalita, veľkosť,chuť a farba aj iné vlastnosti len u plodov zobratých z rastlín, vypestovaných z tohto osiva. Vďaka kríženiu dvoch rozdielnych rodičovských rastlín nie je možné garantovať výsledok, ak z takýchto plodov zoberiete dozreté semená a pokúsite sa vypestovať nové rastliny

Presne takto to funguje aj pri predávanom osive, označenom „F1“. Pri jeho kúpe máte zaručené vlastnosti plodov, ale aj nutnosť kupovať osivo každý rok. Samozrejme podľa ponuky a za cenu predajcov.



Súvisiace:  Skladovanie ovocia a zeleniny: Ako si urobiť zásoby na zimu