Zrubový profil prinesie kúsok hôr do vášho bývania

Láka vás tráviť pohodový čas v horskej chate, s interiérom z dreva, v príjemnom teple krbu a jedinečnej atmosfére celého tohto priestoru? Podobný pocit už nemusí byť len doménou zimnej dovolenky, ale realitou každého dňa. Stačí sa len pustiť do malej prerábky vášho bytu či domu a interiér podobný tomu horskému si bez náročnejšej práce vytvoríte aj u vás doma. Poponáhľajte sa však s prácami tak, aby ste to stihli ešte do Vianoc.

Dokonalé napodobnenie steny z drevenej guľatiny

Dostať drevo na steny interiéru nie je vôbec problém. Dnes existuje veľa prefabrikovaných materiálov, ktoré stačí zložiť ako skladačku. Niektoré z nich len drevo imitujú, iné sú vyrobené z čistého masívu severského smreku, prípadne červeného smreku. Príkladom takéhoto materiálu je zrubový profil, ktorý dokonale vytvára ilúziu, akoby bola celá stena postavená z drevenej guľatiny. Namiesto toho však stena je klasická murovaná a len obložená profilom s tvarom charakteristického zaoblenia opracovanej guľatiny. Jeho povrch je dokonale hladký a zachováva kresbu dreva. Prácu s ním zvládne každý zručnejší domáci kutil.

Zrubový profil dostanete na stenu veľmi jednoducho. Stačí len na nej vytvoriť základnú nosnú konštrukciu z drevených hranolov, ktoré slúži zároveň ako lôžko pre prípadnú izoláciu. Obložením steny týmto dreveným preto získate hneď dve výhody – nielen atraktívny prírodný vzhľad priestoru, ale aj zlepšenie jeho tepelných či zvukovo-izolačných vlastností. Následne sa zrubový profil na stene skladá ako skladačka. Potrebné je len dokonale uložiť prvú dosku obkladu, pretože od nej sa odvíja poloha ostatných. Profil obsahuje systém pera a drážky, takže do pera prvej dosky nasuniete drážku ďalšej, a takýmto systémom postupujete až po obloženie celej steny. Samozrejme, dosky potrebujeme pevne pripevniť o podklad, pomocou klinčekov nabíjaných do pera. Vďaka tomu nebude na stene vidno žiadne skrutky či klince a výsledná drevená stena bude bez rušivých elementov.

Tatranský profil ako alternatívna pre modernejšie priestory

Alternatívou zrubového profilu je tatranský profil severský smrek alebo červený smrek, ktorý má na rozdiel od neho hranatý a rovný povrch. Vhodný je skôr do miestností, kde chcete vniesť trošku prírody, no napriek tomu zachovať aj jeho moderný charakter. Odporúča sa najmä obloženie jednej, dominantnej steny v priestore, a ostatné poňať tradične. Práca s tatranským profilom je identická ako s tým zrubovým.

Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.