Zimná záhrada aj priestor na grilovanie: Výhody panelákových lodžií a balkónov

Panelákový byt vám síce bohužiaľ neponúkne terasu, po ktorej by ste mohli dostať do nádhernej záhrady plnej zelene, ale určité možnosti odpočinkového priestoru na čerstvom vzduchu predsa len získate. Ide o balkóny a lodžie. Preto rozhodne nepodceňujte stvárnenie balkónov a lodžií.

Investícia, ktorá sa oplatí

Byt s balkónom či lodžiou je samozrejme atraktívnejší než bez nich, takže ak uvažujete o bývaní v panelovom dome a máte na výber z bytov bez balkóna a lodžie alebo s nimi, rozhodne siahnite po druhej variante. Je omyl domnievať sa, že tieto priestory znamenajú veľa práce navyše. Ich údržbu zvládnete, tým si môžete byť istí. Je veľmi jednoduchá, Odradiť by vás nemala ani o niečo vyššia cena takéhoto bytu, uvidíte, že sa vám takáto investícia vyplatí.

Ochrana zo všetkých strán

Aké sú výhody balkóna a lodžie a aké sú medzi nimi rozdiely? Lodžia je vstavaná do pôdorysu domu. Preto je chránená zo strán aj zhora. Preto je možné lodžiu napríklad aj zaskliť a urobiť si na nej malú záhradku, ktorá bude fungovať aj ako zimná záhrada na pestovanie rastlín po celý rok. Ak zaistíte rastlinkám dobré podmienky, môžete tu pestovať pokojne aj zeleninu či ovocie. Rovnako dobre sa ale dá urobiť z lodžie miesto odpočinku alebo napríklad jedáleň. Všetko závisí na vašich predstavách o bývaní. Obvykle sú lodžie súčasťou bytových domov starších i modernejších panelových sídlisk.

balkony

Väčší priestor pre posedenie

Balkón vám nerozšíri obytný priestor, je vysunutý von. Nijako preto nechráni okná ani vstupné dvere, tie tak ľahšie podliehajú dažďu a slnku. Na druhej strane ale vysunutie balkóna ponúka väčší priestor využiteľný napríklad pre vonkajšie posedenie a pohľad do zelene. V lete sa preto môže hodiť aj na grilovanie. Ovšem balkón je skôr otázkou rodinných domov, pre panelové komplexy sú typickejším prvkom lodžie.

Súvisiace:  Sťahujete sa? Ovocné stromy môžu ísť s vami.

Prečo zaskliť?

Zasklením lodžie získavate k bytu ešte ďalší priestor, ktorý zároveň funguje ako zvuková a tepelná izolácia celého bytu. Presklenie nijako nenaruší celkovú architektúru domu. Nie je príliš zložité nechať ho dodatočne zhotoviť, preto je v posledných rokoch veľmi obľúbené. Často sa do panelových domov dopĺňa. Jeho výhodou je, že nijako neuberá funkčnosti celého bytu. Zostáva voľný výhľad von, trvá priechod svetla sklom. Vďaka konštrukciám s rámami, kde sa dajú jednotlivé sklenené tabule posúvať alebo otvárať ako okno, je možné presklenie kedykoľvek otvoriť. Môžete tak podľa potreby púšťať vzduch zvonku a vetrať. Ak si zaobstaráte na zasklenie aj prídavné uzamykacie zariadenie, zabezpečíte si, že nikto nemôže s oknami a žalúziami zvonku akokoľvek manipulovať. To oceníte najmä vtedy, ak bývate na prízemí alebo prvom poschodí a obávate sa zlodejov.

Nepriazeň počasia vás nerozhádže

V lodžii, aj tej nezasklenej, sa môžete zdržiavať aj za nepriaznivého počasia. Steny a strop vás chránia pred dažďom. Na druhú stranu sa vďaka tejto ochrane znižuje množstvo svetla, ktoré preniká do miestnosti vo vnútri bytu, a to najmä v prípade, že loggiu bohato osadíte zeleňou, alebo ju využijete ako skladovací priestor na sezónne veci alebo sušiareň bielizne. Výhodou však je, že v lodžii sú lepšie chránené okenné aj dverné rámy. Tieto prvky nie sú toľko vystavené pôsobeniu poveternostných vplyvov, čo má pozitívny vplyv na ich životnosť, ktorá sa tým veľa predlžuje.

Nepodceňujte zábradlie

Či už máte u svojho bytu balkón či loggiu, podstatné je tiež zábradlie. Malo by mať výšku minimálne 90 cm a rozostupy priečok 12 cm. Ak nechcete, aby k vám zablúdili nenechavé pohľady susedov a okoloidúcich, môžete použiť výplne zábradlia. Vďaka nim si potom užijete dostatok súkromia.



Súvisiace:  Urobte si zelenú záhradku priamo na panelákovom balkóne