Zberný dvor je dôležitou súčasťou nášho konzumného života

V dnešnej dobe žije väčšina z nás veľmi konzumný život, ktorý je plný odpadu, nevyužitých vecí a zbytočností. Nami nakúpené produkty často ani nesplnia svoj účel a už končia v odpadkovom koši. Niekedy však nenájdu cestu ani tam, ale namieria si to rovno na nelegálne skládky do lesa, do priekop pri cestách alebo do pivnice, kde čakajú na svoj ďalší osud aj niekoľko rokov. Namiesto toho by sme im mohli určiť ich jasnú cestu a presunúť ich tam, kde nikomu neprekážajú a kam patria – do zberného dvora.

Zberný dvor – domov nechcených

Zberný dvor je zariadenie, kde by mal byť umiestňovaný komunálny odpad a drobný stavebný odpad. To je práve to miesto, kde by mali byť tieto, už nechcené, veci uskladnené a stráviť tam jeseň svojho života. Nemali by tam však končiť zmesové komunálne odpady. Tie potrebujú hľadať iný domov.

Každý človek môže bezplatne doniesť do zberného dvora vo svojom bydlisku vyššie uvedený odpad a ten potom nemusí končiť na nechcených miestach, kde môže ohrozovať ľudí aj zvieratá. Mnoho ľudí odrádza fakt, že keď sa v mieste ich bydliska nenachádza žiadny zberný dvor, vývoz odpadu by im mohol byť spoplatnený. Treba si však uvedomiť, že niektoré odpady môžu byť škodlivé a na tejto planéte budú raz žiť naše deti a vnúčatá. Nikto predsa nechce svojim potomkom zanechať smetisko, na ktorom si budú musieť raz postaviť dom.

Separovanie by sa malo stať rutinou

Rovnako ako je potrebné vyvážanie komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu do zberných dvorov, podstatná je aj separovanie v domácnostiach. Aj v roku 2021 sa stále nájdu domácnosti, v ktorých sa všetok odpad hádže do jedného smetného koša. Odpadky nie sú roztriedené, čo kazí vyhliadky do budúcnosti aj našej planéte. V malých obciach aj veľkým mestách sú pre občanov zriadené kontajnery na separáciu. Tie sa rozdeľujú na plast, papier a sklo. Tam môžeme my všetci raz za čas odniesť napríklad obaly, ktoré nám dobre poslúžili na prepravu alebo úschovu jedla. Nezaberie to viac ako pár minút, no dobrý pocit pomoci našej planéte je viac ako dostačujúci.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.