Výroba krmítka pre vtáky

Radi by ste pomohli malým vtáčikom vonku ľahšie prežiť tuhú zimu a súčasne by ste ich radi pozorovali? Tak potom si vyrobte jednoduché krmítko, ktoré umiestnite vonku na strom tak, aby ste naň videli napríklad z okna vášho bytu alebo pri prechádzke vonku. A tiež tak, aby ste dočiahli do krmítka pridávať vtáčikom potravu. Výroba je jednoduchá a stačí vám na to kus dosky, skrutkovač a pílka.

Samozrejme že elektrická pílka a akumulátorový skrutkovač vám prácu uľahčí. Základom krmítka je dno z drevenej dosky širokej 15-20 cm o dĺžke 20 až 25 cm a strieška o rozmeroch aspoň 20-25 cm široká a dlhá 25-30cm. Hrúbka dosky môže byť od 15 do 25 mm. Ak využijete jeden kus dosky, dno zúžite tak, že z neho odrežete lišty, z ktorých zhotovíte bočnice dna. Tie bránia vypadávaniu semien z krmítka na zem.

základ krmítka

Bočnice pripevnené dvomi vrutmi do dreva nemajú byť vodotesné, pretože ak do krmítka naprší alebo naveje sneh, musí voda z dna odtiecť, inak znehodnotí vtákom potravu. Ak nemáte po ruke vruty a akušroubovák, kľudne bočnice priklincujte.

vtáčie krmítko

Keď máte dno aj striešku pripravené, spojte ich stredovým stĺpikom. Jeho výška by mala byť cca 10-12 centimetrov a rozmery asi 40 x 60 mm, aby sa doň zmestili vedľa seba dva vruty. Ak použijete tenšie hranolčeky z dosky, postavte vedľa seba dva a do každého pôjde po jednom vrute. Zospodu z dna a zvrchu zo striešky. Dôležité je, aby stĺpik bol na vrchu šikmo zrezaný a výsledná strieška mala sklon na jednu stranu krmítka, ľahšie odvedie vodu z dažďa a snehu.

strom s krmítkom

Po spojení všetkých častí treba ešte v strede upevniť hák na uchytenie krmítka na strom. Buď využijete lustrový hák alebo ohnutý dlhší vrut. Zaň na silnejší špagát alebo tenší drôt zaveste hotové kŕmidlo pre vtáky na strom a môžete začať s prikrmovaním. Ideálne olejnatými semenami, napríklad makom alebo slnečnicou, ktorú dostanete aj v hypermarketoch v zime.

Po nasypaní stačí počkať, kedy si vtáky, napríklad sýkorky, všimnú, že majú nablízku niečo pod zub a začnú sa pomaly a opatrne približovať. Najskôr na okraj stromu, potom bližšie ku krmítku a nakoniec sa odvážia aj do krmítka, uchmatnúť výživné semeno a odletia s ním do koruny, kde ho skonzumujú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.