Výmena okien

Výmena okien na byte

Je ešte mnoho bytov, na ktorých sú osadené staré drevené okná. Ak patríte k ich majiteľom, iste uvažujete, že ich vymeníte za nové. Medzi mnohými ľudmi prebiehajú diskusie, či budú nové okná drevené alebo plastové. Je to však ta správna otázka?

Pri výbere drevených okien si ľudia kladú otázku, či použiť klasické drevené okná alebo eurookná, vyrobené z lepených vrstiev, ktoré majú zabrániť skriveniu okien počas používania vplyvom zmeny vlhkosti materiálu. Ak uvažujú ľudia nad plastovými oknami, zvažujú či päť či viackomorové profily a či izolačné dvojsklá štandardné alebo so zvýšeným tepelným odporom.

Skutočných výrobcov okien z profilov nie je veľa a výrobcov profilov je ešte menej. Kto však skutočne rozhoduje o kvalite vašich nových okien a o vašej spokojnosti s ich používaním, je montážna firma, ktorú si objednáte na ich výmenu a montáž.

Na čo si dať pozor pri výmene okien

Väčšina ľudí sa zaujíma o cenu, za ktorú im firma namontuje nové plastové okná. Ak však porovnávate cenu, porovnávajte aj to, čo za ňu dostanete. Koľko komorový je systém okien nie je až také dôležité, päť a viac komorové okná v podstate nemajú odlišné vlastnosti tepelné ani mechanické. Čo rozhoduje o úspore nákladov za kúrenie, je koeficient prestupu tepla „k“. Čím väčšia je hodnota k, tým väčšie sú straty tepla a tým aj spotreba energie a naopak. Lacnejšie okná majú sklá s k=1,4, kvalitnejšie s k=1,1.

U montážnej firmy si zistite, či v cene za montáž a okná sú:

  • demontáž a odvoz starých okien
  • osadenie nových okien
  • osadenie vonkajšieho a vnútorného parapetu vrátane koncoviek
  • murárske vysprávky okolo okien
  • žalúzie na okná
  • mikrovetranie

a snažte sa zistiť referencie, či predchádzajúci zákazníci boli spokojní. Či firma je schopná udržiavať poriadok v byte pri výmene okien, či po sebe upracú hrubú špinu, či majú naozaj všetko náčinie a nebudú si chcieť požičať váš nôž na chlieb na rezanie zvyškov peny, či majú aj rebrík alebo vám postúpajú vašu čalúnenú stoličku, aby dosiahli na vrch okna. A ako rýchlo sú schopní okná vymeniť.

Sú firmy, ktoré dve či tri okná v byte vymenia za jeden deň. Keďže montážna pena, ktorá sa používa na fixovanie okien a tepelnú izoláciu medzery medzi oknom a panelom, je na báze polyuretánu, po vypenení potrebuje na svoje vytvrdnutie a odstránenie vody čas. Ak ju prirýchlo zakryjú omietkovou zmesou, môže dôjsť k uzatvoreniu vody v pene a montážna pena môže začať plesnivieť a zmenia sa jej najmä tepelno izolačné vlastnosti. Preto je výhodné urobiť murárske vysprávky na druhý deň po osadení okien. Kvalitná firma, ktorej naozaj ide o dobro zákazníka, toto pre vás urobí. Koniec koncov, sú to vaše peniaze, ktoré oni chcú.

Pred príchodom montážnej firmy nezabudnite odstrániť z okolia okien všetky predmety a drobný nábytok, či kvety a odtiahnuť koberec, ako ho máte. Ostatný nábytok zakryte tenkou priesvitnou maliarskou zakrývacou fóliou, ktorú kúpite v predajni stavebnín a maliarskych potrieb spolu so žltou papierovou maliarskou lepiacou páskou na jej pripevnenie k nábytku. Predávajú sa najčastejšie v dĺžkach 5 m, tak na jednu izbu potrebujete asi dva kusy. Podlahu v blízkosti okien a cestu do chodby a na von z bytu môžete prekryť kartónom (napríklad z prázdnych škatúľ). Montážnici nechodia v papučiach a drobné úlomky z omietky môžu poškodiť korok alebo plávajúcu podlahu. Buďte pripravený kedykoľvek pozametať alebo povysávať, minimalizujete tak riziko poškodenia podlahy a vírenia prachu.

Stavebný dozor

Máte digitálny fotoaparát? Občas ním vyfotografujte pracujúcich majstrov. Prítomnosť majiteľa bytu a občasný blesk fotoaparátu dokážu výrazne zlepšiť kvalitu práce a minimalizovať prestoje 😉

Solídna montážna firma po vás nechce viac, ako 70% ceny okien ako zálohu a doplatok si vypýta až keď je všetko úplne hotové a zákazník spokojný.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.