Všetko o zero waste

Zero waste. Nič vám to nehovorí? V tomto článku sa dozviete viac!

Trend, či životný štýl, ktorý v posledných rokoch zažíva veľký vzostup. Zero waste, v preklade nulový odpad sa snaží recyklovať, obmedzovať a v poslednom rade ani žiadny odpad nevytvárať. Je to v tejto konzumnej dobe vôbec možné? Predstavte si, že áno! Ako to niekto dokáže, a ako sa môžete zapojiť aj vy?

Prečo niečo také robiť?

Každý, kto sa odhodlá k niečomu takému má nejakú vlastnú motiváciu. Najrozšírenejšie dôvody sú šetrenie našej planéty. Aj jedinec dokáže zázraky. Teraz ich navyše pribúda! V moderných štátoch pripadá niekoľko stoviek kíl odpadu na osobu za jeden jediný rok, čo je naozaj veľa. Všetok tento odpad možno aspoň obmedziť!

Nakupovanie bez plastových tašiek?

V každom väčšom meste už nájdete obchod, ktorý predáva suroviny do vlastných obalov. Prebieha to tak, že si prinesiete vlastné tašky, malinké sáčky a sklenené poháre. V obchode ich zváži a označia, aby neskôr mohli odpočítať váhu nádoby od celkovej. Ovocie a zeleninu môžete vkladať do sieťovaných obalov, ktoré možno zakúpiť či vytvoriť. Ideálne sú tiež farmárske trhy! Zvyšky šupiek a častí ovocia a zeleniny potom môžete vložiť do kompostu. Buďto do čiernych popolníc, či vlastného na záhrade.

Hygiena

Klasické plastové zubné kefky môžete obmeniť za bambusové, ktoré až doslúžia idú plne skompostovať. Plastové fľaše od šampónov a kondicionérov možno tiež zredukovať. Môžete nájsť obchody, ktoré ich stáčajú do vlastných nádob, či použiť špeciálny šampón v kocke mydla. Ako kondicionér perfektne funguje kokosový olej. Zubnú pastu je jednoduché si vyrobiť – z jedlej sódy a kokosového oleja. Jedlú sódu a ocot využijete aj ako čistič v domácnosti. Bielizeň vyperiete s mydlovými orechmi
– špeciálne orechy, ktoré nepenia. A v poslednom rade odpad pri menštruácii zredukujete pomocou znovu použiteľného menštruačného kalíška.

Fľaše, riady a jedenie vonku

Namiesto plastových fliaš si stačí zaobstarať štýlovú plastovú, sklenenú či kovovú znovupoužiteľnú fľašu, ktorá vám vydrží niekoľko rokov. To isté s obalmi na jedlo – môžete si priniesť vlastné krabičky. Ak sa rozhodnete stravovať niekde vonku, je vhodné si priniesť vlastný riad a príbory. Niektoré kaviarne dokonca poskytujú zľavu, keď si prinesiete vlastný kelímok!


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.