Všetko, čo musíte vedieť predtým, než si zoberiete spotrebný úver

Stratiť sa v ponuke úverov sa dá pomerne ľahko. Preto sme pre vás pripravili prehľadný ťahák, ktorý vám objasní všetko, čo musíte pred podpisom zmluvy vedieť.

Sedíte bezmocne za počítačom a ťukáte heslá ako “pôžička rýchlo online”? Verte, že nie ste jediní. Mnoho ľudí pred požiadaním úveru vôbec netuší, ktorý typ pôžičky potrebuje. Banky totiž ponúkajú mnoho možností ako si peniaze požičať.

Siahnuť môžete napríklad po hypotéke, povolenom prečerpaní na účte, nákupe na splátky či kreditnej karte. Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj isté nevýhody. V súčasnosti je medzi ľuďmi najpopulárnejší spotrebný úver. A niet sa čo čudovať.

Spotrebný úver obľubujeme najviac

Spotrebný úver patrí k najobľúbenejším bankovým úverovým produktom. Zvyčajne si klient môže vybrať medzi účelovou a bezúčelovou pôžičkou. Ako je jasné z názvu, pri účelovom „spotrebáku“ musíte banke do dohodnutého času od jej vyčerpania preukázať, že boli finančné prostriedky minuté na vopred dohodnutý účel. Často sa tento typ spotrebného úveru využíva pri refinancovaní, resp. konsolidácii predošlej pôžičky.

Veľa ľudí využíva najmä bezúčelový spotrebný úver. Banke v tomto prípade nemusíte vysvetľovať kam financie pôjdu. Požičať si tak môžete skutočne na čokoľvek – na nové auto, rekonštrukciu bytu, či dokonca na vianočné darčeky alebo luxusnú dovolenku.

Na jednej strane ide o skvelú alternatívu v prípade ak vám účelový spotrebný úver nebol z nejakého dôvodu schválený. Na tej druhej by ste si mali uvedomiť, že stále ide o požičané financie, ktoré budete musieť vrátiť. Dobre si preto rozmyslite, či skutočne tieto peniaze nevyhnutne potrebujete a či sa napríklad pri vianočnom obdarúvaní predsa len neuskromníte.

Čo všetko musíte spĺňať, ak chcete úver?

Ak chcete požiadať o spotrebný úver, nevyhnutnou podmienkou je plnoletosť – teda vek viac ako 18 rokov. Ďalej banky vyžadujú, aby ste boli občanom Slovenskej republiky s trvalým, prípadne prechodným pobytom na jej území.

Súvisiace:  Vďaka týmto potravinám zlepšite kvalitu svojej pleti

Pri schválení úveru rozhoduje aj horná veková hranica, veľmi často sa stretnete s maximálnym vekom 65 rokov. Ak máte viac, je pravdepodobné, že so žiadosťou vo viacerých bankách neuspejete. Žiadateľ o úver by mal mať pravidelný príjem, zvyčajne ale nesmie byť v skúšobnom ani výpovednom  období. Banka taktiež prihliada na status vášho záznamu v úverovom registri. V ňom si napríklad skontroluje, či ste nemali problémy so splácaním pôžičky v nejakej inej banke.

Každá banka má pri schvaľovacom procese nastavené vlastné kritériá a podmienky. Môže sa teda stať, že v jednej so svojou žiadosťou neuspejete, no v tej ďalšej vám bude úver bez problémov schválený.

Nebankovky si dobre preverte

Pomerne benevolentné podmienky ponúkajú nebankové subjekty – pri nich by ste však mali zvýšiť pozornosť. Táto benevolencia pri preverovaní vášho príjmu či schopnosti splácať úver má zvyčajne jeden jediný dôvod – oklamať vás. Nie je tajomstvom, že niektoré nebankovky využívajú na tento cieľ rôzne podvodné, dokonca nezákonné praktiky.

Ak aj napriek jasnému riziku chcete získať peniaze cez nebankovku, uistite sa aspoň, že má od Národnej banky Slovenska (NBS) získanú platnú licenciu. Inak si zarábate na poriadny problém.

Ak potrebujete peniaze rýchlo a bez komplikácií, pričom chcete mať stopercentnú istotu, že sa nestanete obeťou protizákonných praktík, siahnite radšej po transparentných ponukách bánk, ktoré sú na našom trhu roky a môžu sa pochváliť tisíckami spokojných klientov.

Ako si vybrať spotrebný úver?

Spotrebný úver je populárny z mnohých dôvodov. Požičať si môžete od pár stoviek až po desiatky tisíc eur. Táto variabilita platí aj v rámci splátkového kalendára – niekto spláca úver iba 12 mesiacov, iný si splátky rozloží napríklad aj na sedem rokov. Vyhľadávaný je aj z toho dôvodu, že jeho vybavenie je otázkou niekoľkých dní, pričom nemusíte nikam chodiť.

Súvisiace:  S jarným upratovaním si poradíte aj bez drahých saponátov

„Spotrebák“ je výhodný aj vďaka pomerne nízkym úrokovým sadzbám v porovnaní s inými typmi úveru. Ako však varujú odborníci, nízky úrok a výška splátok by nemali byť jedinými kritériami pri výbere pôžičky.

Pýtajte sa na poplatky

Veľký pozor si dajte na poplatky za služby. Banky vám môžu zaúčtovať rôzne sumy za vybavenie úveru, za predčasné splatenie a dokonca aj za vedenie účtu. Smerodajná by pre vás mala byť najmä výška ročnej úrokovej miery percentuálnych nákladov (RMPN). Toto číslo v sebe zahŕňa nielen úroky, ale aj poplatky – vďaka nemu viete lepšie určiť, ktorý úver je pre vás výhodnejší.

Pred konečným rozhodnutím si dobre naštudujte ponuku jednotlivých bánk. Na internete nájdete ďalšie praktické rady ako získať úver a ako sa vyhnúť prešľapom, ktoré by vás mohli mrzieť.

Závisí len od vás, ktorú ponuku si nakoniec vyberiete. No pamätajte na to, že požičať by ste si mali naozaj len vtedy, ak financie nevyhnutne potrebujete a ste schopní peniaze v dlhodobom horizonte banke aj splácať.