Vodu na záhrade treba vypustiť

Ak patríte k mestským záhradkárom, ktorí cez víkend alebo popoludní v pracovné dni jazdia do záhradkárskej osady za mestom realizovať svoju túžbu po vlastnej zelenine a ovocí, nezabudnite, že okrem zberu ovocia a jesenných prác vás čaká v tomto období ešte jedna úloha. Pripraviť sa a najmä svoju záhradu na zimu a mráz. Nie len stromy alebo políčka vyžadujú svoju starostlivosť pred príchodom tuhej zimy.

Väčšina záhradkárov zachytáva dažďovú vodu na strechách svojich chatiek a prístreškov na náradie do nádob a nádrží, aby ju využili na polievanie záhonov v období, keď prší menej. Je to jednak lacnejšie, ako voziť vodu do záhrady z mesta, jednak je dažďová voda na polievanie vhodnejšie, ako pitná voda z vodovou. S blížiacou sa zimou však nádržiam a rozvodom vody hrozí zničenie.

Pri teplote nula stupňov Celzia sa voda mení na ľad a pod teplotou -4°C sa začína ľad rozťahovať. Keď necháme vodu v plastovej nádrži alebo plechovom sude pod odkvapom, najprv sa vytvorí na hladine ľadová pokrývka, ktorá postupne zhrubne a uzatvorí obsah v nádrži. Neskôr zamrzne na ľad aj voda v nádobe a pevný ľadový vrchnák nedovolí obsahu opustiť nádrž, ten sa teda rozťahuje do šírky. A praskne. Rovnako tak býva ľadom roztrhnuté potrubie a vypúšťací ventil, ak v nich zostane na zimu voda.

hadica

Preto pred príchodom zimy v záhradkách vypustite vodu z nádrží a rozvodov vody. Ventily nechajte počas zimy otvorené, aby sa z nich dostala von voda, ktorá v nich buď skondenzuje alebo sa dostane vo forme snehu. Ak sa rozpustí, poľahky vytečie a vašim nádobám na vodu nebude hroziť zamrznutie a poškodenie.

Vodu vynoste vo vedrách alebo vypustite pomocou hadice ku koreňom stromov, nech je dobre využitá. Stromy potrebujú vlahu aj v zime. Po skončení zimy ventily opäť uzatvoríte a budete mať pripravené nádoby na nový prídel životodarnej vlahy pre vašu záhradu. Škoda by ich bolo zničiť len vlastnou nepozornosťou.



Súvisiace:  Vzorové záhrady Tulln