V zime hrozia úrazy

Po krajšej polovičke roka prichádza obdobie, kedy budú častejšie pochmúrne a daždivé dni, neskôr vystriedané mrazom. Námraza na chodníkoch aj na vozovkách neteší nikoho. Sneh možno poteší deti, stavať snehuliaka bavilo za mladi aj nás, ale biela prikrývka skrýva mnohé nástrahy. Ako sa s touto polovicou roka vyrovnať najmä v mestách?

Tak ako sme prezuli autá do zimných gúm, lepšiu adhéziu potrebujú aj naše topánky. Hrubšia podrážka s hlbokým dezénom nás podrží na šmykľavom snehu, ale potrebujeme tiež to, aby nás topánky hriali na nohy. Takže hrubší materiál a pokiaľ možno aspoň po členky.

Najhoršia býva ranná cesta do práce. Nezriedka nie sú chodníky ešte upratané od nočnej nádielky snehu a posypané drobným kamenivom proti pošmyknutiu. Aj keď máme úrazové poistenie, lepšie je v takých chvíľach dávať si pozor, kam stúpame a v prípade, že jedna strana ulice je osvetlená ranným slnkom, radšej prejsť opatrne cez cestu a pohybovať sa po menej rizikovej strane ulice.

chodník v zime

Niektoré predajne ponúkajú rôzne návleky na topánky, ktoré zlepšia priľnavosť obuvi k zľadovatelému chodníku. V núdzi pomôžu aj staré ponožky, ktoré navlečiete na topánky a po prejdení zle udržiavaného chodníka ich opäť zložíte. Môže to vyzerať čudne, ale je to vždy lepšie, ako po páde na ľade skončiť v chirurgickej ambulancii.

Sú chvíle, kedy sa oplatí ísť radšej popri chodníku, ako po ňom. Tráva, aj keď s námrazou, je menej šmykľavá, ako chodník, pripomínajúci sklo. Len nevstupujte do vozovky. Pamätajte si, že tak, ako sa vám šmýka na chodníku, šmýka sa aj autám na ceste a ich vodiči nedokážu včas reagovať na nedisciplinovaných chodcov tak, ako v lete na suchej vozovke.

Ak sa ráno zobudíte do bieleho dňa, ešte vždy máte možnosť objednať si úrazové poistenie online a ísť do mesta s vedomím, že aj keď by sa niečo prihodilo, nezostanete v štychu.

Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.