chladnička

Úsporné chladničky: Naozaj nám ušetria náklady?

Premýšľate, či si kúpiť novú úspornú chladničku, alebo ešte nejaký čas vydržať s tou starou, ktorá ale ešte nemá odslúžené? Vysvetlíme vám, ako sa orientovať džungli energetického označovania. Pomôžeme vám s úvahou, či sa investícia do úspornej chladničky oplatí.

Od júla 2012 už len úsporne

Žrútom energie v podobe domácich spotrebičov už väčšinou odzvonilo. Nevyrábajú sa. Navyše sa od roku 2011 zmenila klasifikácia úspornosti pomocou energetického štítkovania. Kým predtým sa používali triedy označené písmenami A – G, pričom A znamená najúspornejšiu a G najmenej úspornú variantu, teraz je označenie najnižšej spotreby A + + + a naopak najvyššej písmenom D. Výrobcovia i predajcovia sú povinní uvádzať energetickú triedu na svojich spotrebičoch. A s jedným, dvoma a troma plusy sa ako prvé objavilo u chladničiek a mrazničiek a ich kombinácií. Od júla 2012 už sa na našom trhu stretávame len s nimi.

Rozdiely môžu byť viac než dvojnásobné

Čo nám ale tieto energetické triedy naozaj hovoria? Skutočne existujú rozdiely v spotrebe novej chladničky triedy A + proti starším typom napríklad s označením B? Áno, napríklad u „áčkovej“ chladničky sa pri prepočte nákladov na spotrebované kilowatthodiny môžete na základe prevádzkových testov spotreby dostať až na veľmi priaznivú sumu 20 – 25 eur v nákladoch za rok, teda len o niečo viac než (bývalú) korunu za deň. U „béčkovej“ chladničky starej napríklad 5 – 10 rokov sa ale cena vyšplhá až na dvojnásobok alebo aj viac. Reálne náklady na prevádzku starej chladničky potom činia asi 40 – 50 eur za rok, teda zhruba tri koruny na deň.

Investícia sa nám vráti

Z vyššie uvedeného porovnania vyplýva, že odhadneme ak ročnú úsporu u novej chladničky na cca 30 – 35 eur, potom pri cene chladničky 300 eur získame investíciu za 12 – 13 rokov späť.
Pre lepšiu predstavu, aký je rozdiel medzi kategóriami A +, A + + a A + + +, ešte dodajme, že chladničky triedy A + + majú zhruba o 25% nižšiu spotrebu než chladničky kategórie A +. Ak postavíme vedľa seba chladničky triedy A + + a D, potom „áčková“ varianta dosiahne len 30% spotreby kategórie déčkovej. To nám jednoznačne potvrdzuje, že kúpiť novú chladničku najlepšie kategórie A + + + sa naozaj oplatí.

Tipy ako znížiť spotrebu

Pokiaľ ale máte staršiu chladničku a napriek všetkému ju nehodláte v blízkej dobe meniť za novú, možno sa vám bude hodiť pár tipov, ako znížiť jej spotrebu:

  • Neumiestňujte chladničku blízkosti kachlí, sporáka alebo spotrebičov, ktoré vydávajú teplo.
  • Udržujte v miestnosti, kde chladnička stojí, stabilnú teplotu.
  • Nenechávajte chladničku príliš dlho otvorenú a overte si, či jej dvere dobre tesnia.
  • Nedávajte do nej horúce jedlo, nechajte ho predtým vychladnúť.
  • Snažte sa potraviny v chladničke ukladať tak, aby medzi nimi mohol prúdiť vzduch.
  • Pravidelne chladničku odmrazujte, väčšia námraza významne zvyšuje spotrebu.

Možno si poviete, že všetky tieto rady poznáte, ale ruku na srdce, naozaj ich dodržiavate? Neškodí si ich občas pripomenúť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.