Urobte si zelenú záhradku priamo na panelákovom balkóne
Radi by ste si v paneláku na balkóne vytvorili malý kvitnúci kútik plný kvetov? Túžite po mieste, kam by ste si mohli sadnúť a relaxovať, keď budete mať chvíľu len tak pre seba? Uvítali by ste priestor, kde vás nikto nebude rušiť? Nie je zložité si taký priestor vytvoriť.
Pustite sa do tvorby záhradky
Aj na maličkom balkóne sa dá stvoriť zelená oáza, v ktorej sa budete cítiť príjemne. Nestojí to ani príliš námahy, ani času. Schválne, určite vás upútajú vodopády kvetov, ktoré padajú zo zábradlia balkónov či lodžií. Nádherná kvetinová výzdoba nadchne nielen vás, ale aj vaše okolie. Ak sa chcete do skrášľovania balkóna pustiť, vedzte, že nikdy nie je neskoro. V ponuke je veľký výber rastlín, nádob na pestovanie i pôdy i hnojív. Zostáva len chuť nájsť si trochu času. Aké výhody balkónová záhradka v kvetináčoch má a čo na nej vlastne pestovať?
Nemusíte riešiť druh pôdy
Pri tvorbe záhradky na balkóne vaše pestovateľské možnosti nezávisia od typu pôdy. Ak máte niekde záhradku, ste obmedzený okolím, krajinou, podnebím, druhom pôdy. Vo vyšších polohách sa nedá pestovať to isté, čo v nižších polohách. V piesočnatých pôdach sa neujme to isté čo v ťažkých humusovitých pôdach. Niečo iného môžete pestovať na priamom slnku, v polotieni alebo úplnom tieni. Pravda, polohu balkóna, teda či je orientovaný na sever, juh, západ či východ si síce nevyberiete, zrovna tak množstvo slnečného svitu či tieni, ale pôdu si do kvetináčov môžete zvoliť a kúpiť akú chcete, presnejšie akú budú potrebovať rastliny, ktorými chcete priestor osádzať.
Veľa výhod balkónového pestovania
Veľkou výhodou je aj to, že na balkónoch či lodžiách sa rozhodne nebudete potýkať s toľkými škodcami ako na záhradách. Objaví sa tu len ten škodca, ktorý je schopný doletieť do výšok vášho balkóna. Je teda zrejmé, že vaše kvety a pestované plody budú oveľa menej ohrozené rôznymi parazitmi. Ak už k vám nejaký nepríjemný škodca dorazí, budete si s ním v malom množstve na balkóne vedieť poradiť oveľa lepšie, než vo väčšom množstve na záhone v záhrade. Ďalším veľkým plusom je skutočnosť, že nemusíte rastliny plieť a okopávať. Tú trošku buriny, ktorá si náhodou dovolí vyrašiť v kvetináči, hravo zvládnete. Nie je problém aj rastliny podľa vašej potreby premiestniť, napríklad zo slnka do tieňa, v prípade prvých mrazov uložiť z balkóna dovnútra atď. Práve množstvo slnečných lúčov je pre úspešné pestovanie veľmi dôležité a u balkónového pestovania máte jedinečnú možnosť ho ovplyvniť.
Rastliny podľa orientácie
Než začnete kupovať rastliny, uvedomte si, ako je váš balkón orientovaný, či na východ, západ, sever, juh, či na neho veľa svieti slniečko, či je v polotieni alebo úplnom tieni. To všetko hrá pri výbere rastlín úlohu. Aké rastliny sa hodia na východný balkón? Muškáty, petúnie, lobelky, bidens, popínavé plamienky, japonský chmeľ, kapucínka a hrachory. Na juhu a juhovýchode sa bude tiež dariť muškátom, lobelkám aj petúnkam, ďalej previsnutým štírovníkom, sangvitáliám. Tiež kvitnúcemu kosmatcu, gazánii alebo turanu, ale aj slnečniciam. Výborné bude toto prostredie pre rôzne aromatické byliny ako rozmarín, tymian, šalvia alebo bazalka, ktoré využijete v kuchyni, alebo v domácnosti (levanduľa). Dariť sa tu bude aj sukulentom ako sú skalnice, tučnolist či rozchodníky. Príliš veľký prídel slnka na južne orientovanom balkóne potom môžeme stlmiť trebárs rohožami. Západne orientované balkóny budú lahodiť napríklad zvončeku karpatskému. Ďalej fuchsiám, netýkavkám, begóniam či hortenziám, parížskej margarétke, vresu aj vresovcom. Na severe sa potom budú mať najlepšie begónie, fuchsie, netýkavky, brečtan a zimozeleň.
Leave a Reply