Urobte si drevený kútik v panelákovom byte

Patríte medzi milovníkov prírody a pri zariaďovaní interiérov dávate prednosť prírodným materiálom ako je drevo či kameň? Pritom bývate v panelovom dome a netušíte, ako obe dve tieto záležitosti skĺbiť? Ukážeme vám, že to možné je. Aj v panelákovom byte si môžete urobiť svoju prírodnú oázu a nie je to tak ťažké, ako sa možno na prvý pohľad zdá.

Obložte si steny bytu drevom

Drevo do paneláku patrí. Pokojne si s ním môžete vyzdobiť interiér. Veľmi obľúbeným dekoračným materiálom sú palubovky. Ukážeme vám ale, že sa nehodia len na chaty a chalupy, ale rovnako dobre môžu poslúžiť aj u vás doma. Pripomenú vám prostredie, ktoré vám je blízke. Ak chcete, môžete si obložiť palubovkami napríklad steny bytu alebo ich časť, prípadne aj stropný podhľad. Z obývacej izby sa tak razom stane vidiecka izba.

Montáž je jednoduchá, výsledný efekt dokonalý

Ako si palubovky dobre vybrať? Siahnite po vnútorných obkladových palubovkách. Ak patríte medzi zručných kutilov, ktorí sú schopní si doma všeličo sami opraviť, nemusíte si na ich zostavovanie a výrobu výsledného obkladu ani pozývať odborníka. Zvládnete to možno rovnako dobre sami a navyše ešte ušetríte. Veľkou výhodou paluboviek je práve ich pomerne jednoduchá montáž. Vďaka systému pera a drážky oba diely bez problémov zapadnú do seba a dobre držia. Výsledný spoj je pevný a esteticky navyše veľmi príjemný.

Menšia hrúbka stačí

Aké palubovky vybrať? Na obkladové palubovky nie sú tak náročné požiadavky ako na palubovky podlahové, pretože nepodliehajú zaťaženiu. Preto môžete siahnuť pokojne aj po smrekovom dreve, ktoré je mäkšie. Je svetlé a nemá príliš veľké množstvo sukov, čo je dobre. Na obklady sa dajú bez problémov využiť aj tenšie palubovky zhruba od 12 mm hrúbky. Dôležité je, že vo vnútri sa udržiava stabilná teplota s minimálnymi výkyvmi, tiež u vlhkosti vzduchu nedochádza k žiadnym výkyvom smerom nahor alebo nadol. Drevo teda nie je ohrozené žiadnymi zmenami, ktoré by negatívne pôsobili na jeho rozmerovú a tvarovú stálosť. Zvyčajne sa preto u paluboviek určených na vnútorné obklady pohybujeme v rozmedzí do 19 mm hrúbky.

Súvisiace:  Stavby z dreva na bývanie

obklad

Aby sa dosky nekrútili

Aby palubovky mali tie najlepšie vlastnosti pre vaše potreby, mali by ste si správne stanoviť požiadavky, ktoré na ne budete mať. Prvým kritériom je vlhkosť prírezov dosiek, ktorá by sa mala pohybovať v intervale 12% plus mínus dve percentá. S vysušenými doskami sa samozrejme zle robí, rovnako tak s príliš mokrými. Vplyvom vlhka sa dosky môžu krútiť a výsledný efekt by potom bol veľmi zlý a kazil celkový dojem z vašej práce.

Na kvalitu dávajte pozor

Ďalšou kapitolou sú triedy paluboviek podľa kvality. Delia sa na A, B, AB, BC a C. Najkvalitnejšie sú palubovky triedy A. V hodnotení kvality hrá najväčšiu rolu lícová strana palubovky, podľa tej sa všetko riadi. Kvalitu charakterizujú rôzne parametre. Napríklad počet hrčí, ich vypadávanie, zarastanie kôry a podobne. Pokiaľ ide o zmiešané kategórie, teda AB a BC, potom to väčšinou funguje tak, že je tu 40% dielov vyššej triedy a zvyšok, teda 60% pripadá na horšiu triedu. Záleží potom samozrejme na vás, kde a ako obe kategórie použijete.

Rôzne podoby steny
Ďalšou dôležitou vlastnosťou, na ktorú je potrebné brať ohľad, sú profily. Ide vlastne o pohľad na palubku zo boku. Na jednej strane dosky sú drážky, na druhej vystúpené pera. Pri skladaní zapadajú do seba. Existujú rôzne druhy profilov, ktoré sa vyskytujú. Klasický profil vytvára malé medzery medzi jednotlivými doskami. Existuje trebárs tiež profil Tatran, kedy sú perá väčšie a dávajú tým možnosť drevu pracovať. Iný bude tiež estetický vnem z výslednej steny. Vždy záleží na vás, akýsi zvolíte, aby sa vám s ním dobre pracovalo. Dosky budú na dotyk príjemné a vy získate možnosť vytvoriť si pekný prírodný kútik priamo v byte.