Tipy, kde ušetriť v domácnosti

Tiež máte každý mesiac pár dní pred výplatou pocit, akoby vašu peňaženku vysávala nejaká záhadná sila? Akosi sa vám nedostáva hotovosti a nezostáva než siahnuť do rezerv. Stále častejšie si kladiete otázku, kde a ako ušetriť. Pomôžeme vám.

Zhrnieme si pár tipov, kde môžete ušetriť peniaze. Ak ich budete dodržiavať, možno zistíte, že rezervy stále ešte existujú a vaša finančná situácia nie je taká zlá, ako sa na prvý pohľad zdá.

 • Každý deň si zapisujte všetky výdavky za potraviny aj ďalšie veci, ktoré kupujete, a na konci mesiaca ich podrobne, položku po položke, preberte. Určite zistíte, že ste si zaobstarali veľa zbytočností. Tie nabudúce obmedzte.
 • Ak jazdíte do práce autom, vymeňte ho za hromadnú dopravu. Ušetríte tým ročne stovky eur. Legitimácia na MHD je stále lacnejšia ako benzín.
 • Chodíte v práci na obed do reštaurácie? Skúste si nosiť pripravené obedy z domu, vyjde vás to oveľa lacnejšie.
 • Nakupujete každý deň? Choďte raz za týždeň, napríklad cez víkend, na veľký nákup, ktorý vykonáte podľa vopred pripraveného zoznamu. Denne si dokúpte už len drobnosti potrebné k tomu, čo budete práve variť.
 • Opustite zastarané platenie šekov. Okrem toho, že ušetríte čas strávený v radoch na pošte, nebudete musieť platiť poplatky za ne. Aj keď zdanlivo nie sú vysoké, každé euro sa počíta. Internetové bankovníctvo je lacnejšie.
 • Porovnajte si náklady vedenie účtu v jednotlivých bankách a rozhodnite sa pre tú, ktorá bude pre vás a váš systém platieb najvýhodnejšia. Vymeniť zabehané zvyky sa niekedy oplatí.
 • Darčeky pre svojich blízkych vyberajte uvážlivo. Vec za 10 eur môže urobiť rovnakú radosť ako vec za 2 stovky. A pretože čas sú peniaze, vydajte energiu peňazí, ktoré ušetríte, na čas, počas ktorého si premyslíte, čo by vašich blízkych skutočne potešilo. Teda nie predražený darček kúpený v zhone, ale premyslená radosť vybraná podľa skutočných záujmov obdarovaného.
 • Varíte vodu v rýchlovarnej kanvici? Proti vareniu na elektrickej platničke vám zožerie štvornásobok energie.
 • Používate úsporné žiarovky? Odpočítajte si 80 % pôvodných nákladov na svietenie.
 • Odmrazuje pravidelne chladničku? Pripočítajte si 30 % nespotrebovanej energie k dobru. S modernými úspornými chladničkami docielite až o polovicu nižšiu spotrebu proti chladničke starej napríklad 15 rokov.
 • Nevynechajte ani práčku. Znížením teploty prania možno ušetriť asi 25 % energie. Nové práčky majú oveľa nižšiu spotrebu vody. Perte len vtedy, keď práčku skutočne naplníte. Používajte kvalitné značkové prášky, umožňujú prať pri nižšej teplote, čím tiež šetríte energiu.
 • Umývačku riadu možno ani nemáte, pretože ju považujete za zbytočný luxus. Lenže ak umývate riad pod tečúcou vodou, ušetríte s umývačkou až 60 % energie za ohrev vody, takže jej obstaranie stojí za úvahu, samozrejme ak ju budete zapínať len plnú.
 • Pre varenie sú najúspornejšie indukčné dosky, za nimi v závese sklokeramika, potom plyn a nakoniec liatinové elektrické platničky. Znížiť spotrebu môžeme použitím pokrievok (o cca 30 %) a tiež používaním správnych platničiek presne na rozmer hrnca (asi o 40 %).
 • Aj televízia zožerie dosť energie. Najmenej si na nej pochutnáva plazmová TV. Používajte pri televízii časovač, aby nesvietil zbytočne, keď vy ste už dávno v ríši snov. Ak odchádzate na dovolenku, vypnite ju úplne.
 • Premýšľate o investícii do nového počítača? Notebooky majú nižšiu spotrebu ako stolové PC.

Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


3 komentárov k Tipy, kde ušetriť v domácnosti

 • aaaaa  píše:

  „Varíte vodu v rýchlovarnej kanvici? Proti vareniu na elektrickej platničke vám zožerie štvornásobok energie.“ ??? … co je to za blud? co ta si overit co to chcete napiset ? 🙂

  • redakcia  píše:

   Ak máte iné informácie, budeme radi, ak svoje expresívne vyjadrenie aj doložíte nejakým relevantným argumentom. Každý sa môže mýliť, vrátane autora článku a vy ho môžete opraviť alebo doplniť, za čo budeme radi.

 • a b  píše:

  „Aj televízia zožerie dosť energie. Najmenej si na nej pochutnáva plazmová TV“ ked som pozeral spotrebu televizorov tak prave plazma mi vysla vzdy horsie ako napr led tv.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.