Lednice

Tip na výlet: zámok Lednice

Mestečko Lednice na južnej Morave má pre nás jednu veľkú výhodu. Leží blízko slovensko-českých hraníc a preto je z veľa miest na Slovensku k nemu blízko aj na jednodňový výlet. Navyše ani nemusíte kupovať českú diaľničnú nálepku, keď cestujete autom. Zámok s rozsiahlymi záhradami a rybníkmi, ojedinelým minaretom aj romantickou umelou zrúcaninou rozhodne stojí za návštevu.

Dnes štátny zámok Lednice pôvodne vlastnil rod Lichtensteinov, ktorému v okolí patrili aj rozsiahle poľnohospodárske pozemky a vinice na oboch stranách terajšej česko-rakúskej hranice. Letnému sídlu venovali veľa pozornosti a tak vznikol nádherný zámok s krásnym parkom plných kvetín, živých plotov, lavičiek a tichých zákutí, ako aj sieť rybníkov a ramien rieky Dyje. Kontrastom k symetrickým záhradám je akoby divo rastúci park okolo rybníkov, kde ale každý strom či ker má svoje vopred určené miesto a vytvára tak oázu pokoja aj teraz, pre návštevníkov parku.

Lednice

Pohľad na časť zámku pri vstupe do parku z mesta

Na vzdialenejšom konci rybníka, pri súčasnom rameni rieky, stojí impozantná stavba minaretu. Ak po návšteve troch okruhov prehliadky zámku už nebudete mať síl na okružnú 5 km prechádzku k nemu, môžete sa nechať doviezť romantickou lodičkou po starom rameni rieky. Iste vám potom ostane dosť síl na vystúpanie celkom 302 schodov až na vrchnú plošinu minaretu, ktorá skýta nádhernú vyhliadku na celý park aj zámok a široké okolie z výšky 60 metrov, teda nad korunami stromov.

Lednice

Pohľad na minaret

Lednice

Pohľad na minaret od rybníka

Od minaretu sa môžete vrátiť pešo späť k zámku a kochať sa exotickými rastlinami v zámockom skleníku alebo sa vybrať pešo k umelo postavenej romantickej zrúcanine pod názvom Janov Hrad, ktorá slúžila na krátenie chvíľ majiteľom zámku. Keďže cestou na Janov Hrad sa najprv musíte vrátiť späť do parku, môžete zvoliť kratšiu cestu lodičkou a od Hradu sa vrátiť pešo do parku. Ušetríte sily aj čas. Rovnako môžete využiť služieb jazdy kočiarom ťahaným koňmi medzi zámkom a minaretom.

Lednice

Po parku sa môžete aj povoziť

Vstupné v Lednici

V rozsiahlom areáli sa platí vstupné na jednotlivé okruhy prehliadky, pri kúpe dvoch okruhov dostanete zľavu. Rovnako zaplatíte aj vstup do skleníka, ale pre záhradkárov a milovníkov kvetín sa to určite vyplatí. Spoplatnený je aj výstup na minaret a vstup do Janovho Hradu. Pohyb po záhradách a parku je zadarmo.

Lednice

V výšky 60 m sú z minaretu nádherné výhľady do okolia

Možnosti občerstvenia

Uhasiť smäd a hlad môžete mimo areálu parku aj v jeho areáli, hneď za skleníkom alebo pri prístavisku, pri vodárni cestou na Minaret. Bufety stoja aj pod minaretom a pri Janovom Hrade.

Lednice

Cestou na Janov Hrad môžete vidieť všelijaké úkazy

Ak si však dobre rozvrhnete sily na prehliadku celého areálu, môžete si pozrieť časť areálu, potom vyjsť z areálu do mesta, kde môžete využiť naozaj rozsiahlu sieť reštaurácií a penziónov s rôznorodou ponukou jedál a opäť sa vrátiť na ďalšiu etapu návštevy tohto naozaj skvostu.

Lednice

Janov Hrad, umelá zrúcanina

Lednice

Janov Hrad, umelá zrúcanina

Milovníci fotografovania si v záhradách a parku iste prídu na svoje.

Doprava a parkovanie

Mesto Lednice leží medzi mestami Břeclav a Podivín v Juhomoravskom kraji a pre väčšinu Slovákov bude autom prístupné po diaľnici od Bratislavy smerom na Brno, len treba za čerpacou stanicou Sekule zísť z diaľnice na obec Kúty a pokračovať na Lanžhot a Břeclav. V Břeclavi vás smerové tabule bezpečne prevedú celým mestom a po ostrej odbočke vpravo vyvedú na Lednice, vzdialené 7 km. Takmer v celých Ledniciach je zákaz parkovania, avšak je tam dostatok voľných platených parkovísk s cenou cca 10 českých korún za hodinu, resp. 50 korún na celý deň. Najvýhodnejšie je parkovať na najväčšom parkovisku oproti vstupu do zámku. Je odtiaľ všade blízko a v okolí je plno reštaurácií. Len treba počítať, že od júla do augusta je tu veľa áut a veľa ľudí. Od konca septembra sa tento región vyľudní a parkoviská sú prázdne a zadarmo.

Pokiaľ vás návšteva areálu zámku Lednice nevyčerpala a ešte nie je tma a súčasne ste záhradkár alebo milovník kvetov, vrelo odporúčam navštíviť záhradníctvo Morávkovo. Leží na výpadovke smerom na Mikulov, na konci mesta na ľavej strane. Dve oblúkové haly a rozsiahly nákupný park nemôžete minúť a v sezóne je otvorené aj v sobotu a nedeľu. Okrem pekných sadeníc kvetov, viniča alebo stromov tu dostanete široký sortiment hnojív a postrekov či iných záhradkárskych nevyhnutností, ktoré na Slovensku nedostať alebo ich bude dostať tak za tri roky.

Ak cestuje z väčšej diaľky a nestihli by ste prejsť všetko za jeden deň, odporúčam ubytovanie skôr v Břeclavi, ako turisticky atraktívnom a primerane drahom centre Lednice. Parkovací poplatok, ako som spomínal, nie je drahý a byť viazaní na cestovný poriadok autobusov nie je optimálne.

Zámok Lednice aj park je udržiavaný a rozhodne stojí za návštevu alebo za zastavenie sa vždy, keď idete okolo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jeden komentár k Tip na výlet: zámok Lednice

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.