Termostat nie je kohútik

Keď skončí leto a príde jeseň, pomaly sa pripravujeme na sezónu vykurovania. Zima je pre obyvateľov paneláku vždy drahším obdobím, hoci sú zálohové platby rozpočítané na celý rok. Nie každý z majiteľov alebo nájomníkov však vie správne ovládať hlavice na radiátore a tak sa mnohí úplne zbytočne a draho pripravujú o svoj tepelný komfort aj o svoje peniaze.

Pamätníci iste vedia, ako to fungovalo kedysi dávno. Ventily na radiátoroch boli v bytoch beznádejne zapečené, občas aj zatreté farbou a o teple v byte rozhodoval kurič v kotolni. Ak bola zima, prikúrilo sa elektrickým ohrievačom, ak bolo teplo, otvorili sa okná aj v treskúcej zime vonku.

Takému plytvaniu už dávno odzvonilo výmenou starých a neefektívnych radiátorov za úspornejšie a s nimi sa do bytov dostali aj nové a hlavne funkčné ventily. Každý obyvateľ si mohol regulovať teplotu v každej miestnosti jednoduchým otvorením či zatvorením ventilu. Alebo len jeho miernym pootvorením, aby nebola ani zima ani príliš horúco. A tieto zvyky mnohým pretrvali až do dnešných čias.

Čo je veľká chyba! Dnes už radiátory vo väčšine prípadov nie sú vybavené jednoduchými ventilmi, ktoré vedia zatvoriť alebo otvoriť prívod horúcej vody, ale termostatickými ventilmi. Jednoduchý mechanizmu v ich vnútri dokáže samočinne udržiavať zvolenú teplotu tým, že meria teplotu vzduchu v miestnosti a sám pootvorí alebo úplne uzavrie prívod vykurovacieho média do radiátora.

Keď sa vzduch ochladí, ventil sa otvorí a radiátor prikúri. Keď stúpne teplota vzduchu, ventil sa uzatvorí a počká, kým teplota opäť malinko neklesne. Kľudne aj niekoľkokrát za hodinu. My tak nemusíme sledovať teplomer a behať okolo radiátora ani sa nemusíme báť, že keď popoludní prídeme domov, bude byt studený.

Na hlavici nie sú vyznačené priamo stupne Celzia, ale orientačná stupnica s číslami od 1 do 5, medzi ktorými môžeme plynule nastavovať teplotu, aká nám vyhovuje. Čísla reprezentujú podľa výrobcu a typu termostatickej hlavice hodnoty cca 17 až 25 °C.

Súvisiace:  Okrasnú alebo úžitkovú záhradku?

Preto ak je váš byt vybavený termostatickými hlavicami na radiátoroch, nemá význam ich počas dňa otvárať a úplne uzatvárať. Ak z nejakého dôvodu chcete znížiť dočasne teplotu v miestnosti, stačí pootočiť hlavicou o jedno či dve čísla a ventil sa uzavrie. Keď budete chcieť teplotu opäť zvýšiť, trochu potočíte hlavicou opačným smerom. A keď chcete udržiavať stálu teplotu, stačí len v priebehu pár dní nájsť tú správnu polohu hlavice na radiátore. Ušetríte sebe čas aj peniaze a susedom nervy zo zbytočne neustále vŕzgajúcich termostatov.