Svetlá so snímačom pohybu – oplatia sa na schodišti?

Na schodištiach bytových domov sa s obľubou používajú intervalové spínače svetiel. Po vstupe do chodby či k priestoru výťahu stlačíte spínač a svetlo sa rozsvieti na všetkých poschodiach na nastavený čas. V poslednom období sa nahrádzajú svetlami so senzormi pohybu, ktoré rozsvietia svetlá len tam, kde sa vyskytuje človek. Vraj pre úsporu. Aká je pravda?

Motiváciou k montáži svetiel s touto funkciou je úspora. Najmä úspora elektrickej energie. Napríklad v osemposchodovom paneláku môže byť rozdiel, či svieti svetlo na jednom podlaží alebo na všetkých ôsmych. Na prvý pohľad je to jasné každému. Osem žiaroviek spotrebuje osemkrát viacej elektrickej energie, ako jedna žiarovka.

Ďalším benefitom je skutočnosť, že po uplynutí nastavenej doby nemusíte opäť spínať svetlo, to sa rozsvieti automaticky. Pravda, nesmiete stáť bez pohnutia, musíte sa hýbať. Alebo pohnúť po zhasnutí svetla.

Aby ste mohli výhody pohybových senzorov vo svetlách využiť, musíte vymeniť na chodbách a schodišti všetky svetlá. Samotné svetlá stoja nejaké peniaze, z fondu opráv zaplatíte aj za ich výmenu odbornou firmou. Ešte ste nezačali šetriť a už musíte zaplatiť nemalú sumu. A keď nové svetlá namontujete, začnete šetriť drobné, pomaly a postupne.

ziarovky

Pretože pri montáži nových osvetľovacích telies väčšinou montujú firmy aj nové žiarovky typu LED. A tie majú takmer desatinovú spotrebu oproti starým typom vláknových žiaroviek. Tak namiesto 60 W wolframovej sklenenej žiarovky nájdete vo svetle 7 alebo 8 W LED žiarovku.

A čo keby ste vo vchode vymenili všetky staré žiarovky za LED žiarovky a nechali si tie staré svetlá so schodišťovým intervalovým spínačom? V osem poschodovom vchode sa to týka asi 10 žiaroviek. Namiesto 600 W by ste razom mali spotrebu 70 W. A nemuseli by ste vymieňať komplet svetlá za senzorové ani platiť firme. Pritom žiarovky vo svetlách vymení ktorýkoľvek šikovný dôverník. Dokonca ani nemusíte kupovať a meniť všetky žiarovky naraz, stačí ich nahradiť za úsporné LED žiarovky s vysokou životnosťou pri vypálení tých starých.

Výrazné úspory dokážete v paneláku dosiahnuť aj bez nutnosti vysokých investícií a pri úspore fondu opráv. Tak ako vždy v živote, stačí použiť zdravý sedliacky rozum. Ak neveríte, spočítajte si, koľko peňazí za energiu ušetríte, ak namiesto desiatich 7 W LED žiaroviek svieti jedna a kedy sa vám vráti suma investovaná za nové svetlá. Možno budete nepríjemne prekvapení.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.