Sušenie ovocia sprevádza vetranie

Jeseň je obdobím zberu úrody v záhradkách. Obyvatelia miest majú možnosť pestovať ovocie a zeleninu v záhradkárskych kolóniách alebo využívajú možnosti u svojich rodičov na vidieku. Pri dostatku ovocia prichádza na rad okrem priamej konzumácie alebo varenia sezónnych jedál aj jeho konzervovanie. Varenie lekváru, kompótov alebo sušenie ovocia. Na čo si pri tom dať pozor?

Najčastejšie sa v domácich podmienkach sušia jablká a hrušky. Nakrájajú sa na plátky hrubé asi 2 až 3 milimetre, ostávajú aj so šupkou. V dnešnej domácnosti je bežné sušiť ovocie pomocou elektrickej sušičky ovocia. V domácnostiach, kde sa ešte kúri uhlím alebo drevom v sporáku v kuchyni, je možné plátky ovocia položiť na plech a dať do mierne teplej rúry, kde sa ovocie suší odpadným teplom z varenia alebo kúrenia.

sušené hrušky

Netreba zabúdať, že pri procese sušenia sa z ovocia teplom v sušičke odstraňuje voda. Teplý vlhký vzduch zo sušičky sa dostáva do priestoru kuchyne a tu môže kondenzovať na chladnejších miestach, akými sú roky miestnosti alebo spodné okraje okien. Problém kondenzácie je vážnejší v bytoch, v ktorých prebehla výmena starých netesných okien za nové plastové. Nové okná sú takmer dokonale tesné a neprepúšťajú žiadny vzduch, na rozdiel od starých, cez ktoré fučalo tak, že sa až záclony hýbali.

Preto je dôležité pri intenzívnom sušení jabĺk alebo hrušiek vetrať. Nie trvale, ale raz za pár hodín otvoriť okná, vyvetrať vlhký vzduch a pustiť do bytu čerstvý vzduch z vonka. Krátkym rýchlym vetraním sa neochladia predmety v byte, len sa vymení vzduch a po pár minútach, keď okná zatvoríme, sa vzduch opäť rýchlo zohreje, no obsahuje podstatne menej vzdušnej vlhkosti. Po pár hodinách vetranie zopakujeme.

Pre sušenie ovocia doma neodporúčame kupovať ovocie v obchodnej sieti, ale len doma vypestované, o ktorom presne vieme, ako bolo o stromy starané a že neboli používané chemikálie. Potom máte istotu, že doma nasušené jabĺčka a hrušky neobsahujú žiadne chemické látky a konzervanty ani pridaný cukor, ale že sa jedná o zdravú maškrtu pre celú rodinu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.