Sušenie bielizne v panelovom byte

Máte veľa mokrej bielizne, ktorú musíte niekde usušiť. Lenže kde? V paneláku bojujete s týmto problémom. Akým spôsobom sušiť bielizeň, aby sušenie to bolo čo najefektívnejšie a sušiak navyše nezabral príliš veľa drahocenného priestoru?

Balkón alebo lodžia ako ideálna sušiareň

Panelové byty zvyčajne majú balkón či lodžiu, ktorú môžete využiť buď na navŕtanie dier a umiestnenie hmoždiniek so skrutkovacími háčikmi na protiľahlých stenách. Na háčiky potom natiahnete šnúry, ktoré môžete podľa potreby stiahnuť. Ďalšou možnosťou je navŕtať a naskrutkovať na jednu bočnú stenu balkóna sťahovací sušiak. Vytiahnete ho, akonáhle budete mať mokré prádlo, inokedy ho stiahnete k múru, aby zaberal čo najmenej priestoru. Ak sa vám nechce vŕtať do stien, môžete využiť rôzne typy pripevňovacích sušiakov, ktoré sa dajú umiestniť na zábradlie, a bielizeň potom visí vo voľnom priestore a neprekáža vám na balkóne, ktorý môžete využiť inak. Použiť sa dá aj rozkladací sušiak, avšak za predpokladu, že vám nevadí, ak zaberá na balkóne priestor. Lenže balkónové či lodžiovej riešenie sa dá prevádzkovať len v lete. V zime vám väčšinou nezostáva nič iné, než sušiť v byte, teda ak nemáte zasklenú lodžiu.

Kúpeľňa bez okien zaváňa zatuchlinou

Ponúka sa otázka, kde a ako v byte sušiť. Najelegantnejším riešením je sušička, lenže tá sa málokedy zmestí. Zvyčajne je maximum komfortu v paneláku úzka práčka s vrchným plnením, ktorá zaberie čo najmenej priestoru. Ako najvhodnejšie miesto pre sušenie sa javí kúpeľňa, lenže tie panelákové sú bez okien. Z toho vyplýva, že sušenie v nich nie je príliš efektívne, pretože tu neprúdi dobre vzduch. Niečo iné sú tehlové činžiaky, vybavené kúpeľňami s väčšími oknami. V nich nie je problém natiahnuť šnúry a usušiť bielizeň, aj keď môže ísť vzhľadom k malému priestoru len o pár kúskov. Bielizeň tu ale bez problémov vetrá a schne. V kúpeľni bez okien schne omnoho dlhšie a navyše je cítiť vlhkom a zatuchlinou, pretože správne nevetrá.

Súvisiace:  Chráňte sa pred slnkom, používajte žalúzie

pradlo

Zahoďte staré a nevzhľadné monštrum

Preto nezostáva než opustiť myšlienku sušenia v kúpeľni a sústrediť sa na ostatné miestnosti bytu. Ideálna je komora, kde bielizeň nikomu a ničomu neprekáža. Ak ju nemáte, nezostáva než obetovať časť priestoru kuchyne, obývacej izby či spálne. V niektorej z týchto obytných miestností navŕtať diery do steny a do hmoždiniek umiestniť sťahovací sušiak. Pokiaľ si ale nechcete hyzdiť múr, zostáva jediné a najčastejšie volené riešenie v podobe rozkladacieho sušiaka, ktorý umiestnite podľa potreby v chodbe či miestnosti, kde dobre prúdi vzduch. V okamihu, keď bielizeň doschne, sušiak zložíte a upracete. Že vás ale starý obrovský a nevzhľadný sušiak už štve? Poobzerajte sa po novom, ktorý bude vášmu bytu priamo na mieru.

Rôzne typy pre každé použitie

Najskôr si rozmyslite koľko bielizne a kde budete sušiť. Tým sa bude riadiť váš výber nového sušiaku. Berte do úvahy všetky jeho parametre. Teda v prvom rade kapacitu, ktorá býva v rozptyle 10-30 metrov. Pre početnejšiu rodinu je lepšie vybrať väčší sušiak, páru alebo samostatnej osobe stačí menšia kapacita. Ďalším podstatným parametrom je nosnosť. Lepšie a pevnejšie sušiaky na svojich pleciach bez problémov unesú aj 10 kg bielizne. Existujú však aj variabilnejšie sušiaky vybavené rôznymi výklopnými krídlami. Na ne sa treba dajú namontovať aj prúty určené pre drobnejšie kusy bielizne. Opomenúť by ste nemali ani kvalitu a povrch prútov vešiakov, na ktoré budete bielizeň umiestňovať. V ponuke sú napríklad stropné sušiaky, ktoré sa hodia napríklad do chodby. Drobné kúsky bielizne sa dajú zavesiť na sušiak umiestnený na radiátor. Výborné sú niekoľkoposchodové sušiaky, ktoré pojmú veľkú kapacitu. V menších priestoroch uvítate zvinovací alebo aj samonavíjacie sušiaky.



Súvisiace:  Tečúca voda ako samozrejmosť