Seniori, pozor na dlhy kvôli vašim potomkom

Tiež seniori sa často stretávajú s veľkými finančnými problémami, a to aj v prípade že majú lacné bývanie v paneláku, ktoré je z pohľadu životných nákladov veľmi výhodné. Úroveň starobných dôchodkov nie je nijako veľká, a keď z neho majú hradiť všetky svoje potreby, zvyčajne im toho na živobytie veľa nezostane. Napriek tomu často neodolajú tlaku príbuzných, ktorí potrebujú peniaze a dokonca im dovolia, aby si na ich starobný dôchodok požičali peniaze. Môže nastať prípad, a rozhodne sa nejedná o žiadne výnimočné situácie, keď potom rodina nemá peniaze, prestane platiť a splátky musí hradiť senior.

Vždy je potrebné nechávať si rezervu

Preto by si seniori mali dávať veľký pozor v týchto prípadoch. Pokiaľ už privolia na to, že si na svoj pravidelný príjem pre svojich príbuzných požičajú nejakú sumu peňazí, mali by za to chcieť nejaké záruky. A ešte lepšie, mali by si skutočne pravdivo a reálne spočítať svoje výdavky na bývanie, lieky a potraviny a uvedomiť si, aká suma im reálne zostáva. Mesačná splátka pôžičky by rozhodne nemala byť vyššia, ako táto suma, skôr naopak, čím nižšia, tým lepšie. Aj v prípade, že by rodina prestala platiť, boli by schopní pôžičku splácať a ešte by im napríklad zostala nejaká, hoci malá rezerva.

Neplnenie záväzkov nemusí byť zlý úmysel

Hoci im totiž rodina dá nejaké záruky, nikdy nemajú 100% istotu, že ich tiež splní, a preto je vždy dobré reálne zhodnotiť svoju situáciu a nebrať si väčšie sústo, než sú schopní splácať. Často totiž nemusí ísť o zlý úmysel neplatiť zo strany rodiny a najbližších príbuzných, ale niekto z rodiny či priazne príde o prácu a zo dňa na deň sa dostane do situácie, keď svoje záväzky nebude schopný platiť. Senior potom zostane na všetky splácania sám. Poplatiť splátky pôžičky z dôchodku je pritom veľmi ťažké, takmer nemožné.

time-is-money

Lepšie je radšej neriskovať

Seniorovi potom reálne hrozí dlhová pasca. Nesplácané pôžičky sa navyšujú o úroky, veritelia môžu sprostredkovať tieto pohľadávky firmám, ktoré sa zaoberajú správou a vymáhaním pohľadávok alebo dokonca exekútorom. Potom už je samozrejme neskoro. Môže dôjsť k uvaleniu exekúcie na dôchodok. Aj tie bohužiaľ v posledných rokoch rastú. Preto je treba vždy starostlivo strážiť, aby taká situácia nenastala a radšej neriskovať a nebrať na seba príliš veľké záväzky.

Svoje možnosti zvažujte realisticky

Rôzne štúdie pritom hovoria, že práve záväzky, ktoré seniori preberajú za svoju rodinu, sa často stávajú príčinou, prečo upadnú do dlhov a nie sú schopní sa z nich vymotať. Kým svoje potreby a možnosti splácať seniori hodnotí správne a realisticky, kvôli svojej milovanej dcére, synovi, alebo vnúčatám si sú schopní na seba vziať ťažkú úlohu v podobe splátok záväzkov, ktoré sa môžu ukázať ako príliš veľké. Na to by si preto seniori mali dávať veľký pozor a aj tu uvažovať realisticky a nenechať sa prehovoriť k niečomu, čo by sa im mohlo vypomstiť. Mali by tiež počítať s tým, že aj oni môžu mať nečakané výdavky, napríklad sa im pokazí auto, domáci spotrebič, budú musieť podstúpiť nákladné liečenie. Preto by mali byť vo svojich odhadoch rozumní a počítať s rezervou.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.