S jarným upratovaním si poradíte aj bez drahých saponátov

Pripadá vám, že jarné upratovanie, ktoré sa rýchlo blíži, je rok od roku drahšie a drahšie? Určite sa veľmi nemýlime, pretože ceny stúpajú v mnohých odvetviach a výnimkou samozrejme nie sú ani saponáty a upratovacie prostriedky. Ako ušetriť? Môžete si vyskúšať upratovanie podľa receptov vašich babičiek. Tie sa museli zaobísť bez najrôznejších moderných saponátov a vystačiť si väčšinou s prírodnejšími prostriedkami. Napriek tomu sa nedá povedať, že by ich upratovanie bolo horšie, práve naopak.

Všetko máte vo svojej kuchyni

Aké prostriedky budete potrebovať, ak si chcete upratovanie alá naše babičky vyskúšať? Budú vám stačiť veci, ktoré patria medzi absolútne bežnú súčasť dobre vybavenej kuchyne. Teda citrón, čaj, ocot, olej, soľ a prášok do pečiva. Áno, naozaj nemusíte mať nič navyše. Ako na to?

Na nábytok stačí studený čaj

Uvarte si kanvicu čierneho čaju, nechajte ho vylúhovať a potom počkajte, až vychladne. Akonáhle bude studený, pripravte si handričku a namočte ho do čaju. Môžete ním zľahka potrieť drevený nábytok, ale napríklad aj laminátové povrchy v kuchyni a dokonca napríklad aj linoleum na podlahe. Chvíľku nechajte pôsobiť a potom sa na všetko vrhnite suchou utierkou. Starostlivo vytrite do sucha. Uvidíte, že sa drevené povrchy budú lesknúť a podlaha bude tiež pekne čistučká. Čaj ovšem nevyplytvajte všetok, trochu si ho ešte nechajte v kanvici.

mop

Olej s esenciou vyčistí aj prevonia byt

Ak sa chystáte zaúradovať na prachu na policiach alebo napríklad starej drevenej parketovej podlahe, pripravte si vlažnú vodu, rastlinný olej a rozprašovač. Môžete pridať aj pár kvapiek vonných esencií, ak chcete, aby sa vaším bytom vinula príjemná vôňa. Nakvapkajte olej do vody, pridajte vonné esencie a vlejte do rozprašovača. Nastriekajte rozprašovačom jemnú hmlu na poličku a starostlivo ju vytrite. Nielen, že bez problémov stiahnete nečistoty a prach, ale ešte navyše získajú poličky lesk a ľahký film zabráni ďalšiemu usadzovaniu nečistôt.

vycistit

Ak nemáte radi ocot, siahnite po soli

Ak chcete vrátiť zašlým kobercom stratenú farbu, starostlivo ich povysávajte. Potom ich vytrite buď handrou, alebo kefou namočenou vo vode s octom. Farby príjemne prekuknú. Rovnako dobre môžete handričku s octovou vodou použiť aj na kožené povrchy sedačiek a gaučov. Ak zle znášate octový zápach, môže vám rovnako dobre a efektívne poslúžiť tiež obyčajná kuchynská soľ. Posypete s ňou koberec a potom po ňom s úplným pokojom budete jeden deň šliapať. Nakoniec všetko vysajete vysávačom. Uvidíte, že soľ na seba účinne stiahne nečistoty. Ostatne soli si pripravte dostatočnú zásobu, budete ju ešte potrebovať.

Niekoľko receptov zvládne aj veľmi špinavé okná

Domáce prostriedky sa nestratia ani v prípade umývania okien. Určite doma máte nejaké staré dámske pančuchy, ktoré sú poškodené, a chceli ste ich vyhodiť. Nerobte to a naopak s nimi skúste okná preleštiť. Ak je však špina trvanlivejšia, prekrojte si cibuľu a potierajte s ňou zašpinené úseky. Ak ste si ponechali trochu studeného čierneho čaju, prichádza čas aj na neho. Navlhčite s ním handričku a okno pretrite. Jemnou handričkou ho potom dokonale vyleštite. V prípade, že však máte okná z nejakých dôvodov plné mastných škvŕn, pripravte si horúcu vodu s mydlom a kvapnite do nej citrónovú šťavu alebo ocot. Funguje ako dokonalé odmasťovadlo.

domov

Na odpady je najlepší prášok do pečiva

Soľ pomôže aj proti pripáleninám. Stačí ju napríklad nasypať na postihnuté miesto, napríklad na sporáku, nahriať ho a nechať vychladnúť. Kefkou potom všetko stiahnete a handričkou doleštíte. Nedarí sa vám dokonale vyleštiť chróm? Môžete si pomôcť tým, že na handričku nanesiete trochu múky a všetko s ňou preleštite. Na oceľ, meď a mosadz zase funguje zmes polohrubej múky, soli a octu. Na stopy po hrncoch na sporáku sa zase hodí cibuľová šťava. S vodným kameňom na batériách si poradí ocot, na vyčistenie odpadu je pre zmenu najlepší prášok do pečiva, ktorý do neho nasypeme, a zalejeme horúcou vodou. Uvidíte, že spomínané prostriedky fungujú veľmi dobre a navyše ešte veľmi ušetríte.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.