Rozhovor s interiérovou dizajnérkou
Naša stránka bytvpanelaku.sk ponúka riešenia a rady pre zariadenie jednotlivých miestností, ale aj celého bytu. Mnoho z nás býva v klasickom paneláku, prostredníctvom našich článkov poukazujeme na to, že aj bývanie v paneláku má svoje výhody a je možné ho účelovo, funkčne a takisto aj dizajnovo zariadiť. Ohľadom týchto tém sme sa rozprávali s interiérovou dizajnérkou Gabrielou Orbánovou.
Na našej stránke ponúkame možnosti a riešenia pre zariadenie bytu v paneláku. S akými požiadavkami sa stretávate pri vytváraní interiérového dizajnu v byte?
Stretávam sa s rôznymi požiadavkami, záleží od jednotlivých klientov, aké sú osobnosti a čo preferujú. Všeobecne sú to požiadavky na svetlý a funkčný priestor, kde sa majú členovia rodiny i priatelia cítiť príjemne.
Pre mnohých ľudí využitie služieb interiérového dizajnéra pôsobí ako zbytočná investícia a neuvedomujú si, že vopred pripravený návrh im môže ušetriť nielen čas. Ako sa dá ušetriť finančne ak využijeme takéto služby ?
Začala by som tým, prečo je dôležité nielen pekne, ale hlavne dobre bývať. Človek je od podstaty formovaný svojím okolím- ľuďmi, s ktorými trávi čas, vecami, ktoré sa učí poznávať, priestorom, v ktorom žije… Mojou prioritou je nájsť „skrytú povahu“ ľudí a vytvoriť im domov priamo pre nich. Je to náročná práca a často musím byť pre pochopenie aj dobrým psychológom. Ale o to viac je zadosťučinením, keď mi klienti nakoniec poďakujú so slovami, že sa mi im podarilo vytvoriť domov.
Interiérový dizajn je u nás väčšinou spájaný s výzorom bytu či domu, ale ten je len posledné štádium návrhu. Za tým je oveľa viac. Začína sa požiadavkami klienta na priestor, pokračuje vhodnou dispozíciou, materiálmi, farbami, nábytkom, osvetlením, doplnkami…
Tým, že si človek nakupuje veci, ktoré sa mu páčia ale nerozmýšľa nad funkčnosťou a estetickosťou a celkovou harmóniou priestoru, často docieli disharmonický priestor, v ktorom sa necíti dobre. V konečnom dôsledku sa rozhodne interiér prerobiť sám alebo k tomu dodatočne osloví odborníka, pričom oba varianty prinášajú väčšie finančné náklady, ako keby si ho prizvali už na začiatku.
Aké sú súčasné trendy v bývaní?
Súčasným trendom je ešte stále idea návratu k prírode – s využívaním prírodných materiálov a farieb a jej kombináciou s inými materiálmi. Študuje sa nové využívanie týchto materiálov a ich rôzne použitie vo sférach bývania.
Aký štýl je najnáročnejší pre dostupnosť a zariadenie?
U nás je vo väčšine zaužívaný tzv. európsky, skôr minimalistický štýl, ktorý je najpreferovanejší. Tzv. západný a napr. orientálny je u nás menej zaujímavý a tým aj menej dostupný. Ponuka sa aj v tomto odbore prispôsobuje dopytu.
Ale keďže žijeme v dobre rozmáhajúceho sa internetového obchodu, stávajú sa rôzne nábytky a doplnky dostupnejšími.
Čo sa podľa vás vyslovene dizajnovo alebo prakticky nehodí do panelákového bytu?
Na túto otázku neviem jednoznačne odpovedať, je toho viacero.. Celok záleží od využitého priestoru, jeho funkčnosti, použitých materiálov atď. ale hovorí sa, že proti gustu žiaden dišputát
Ak by som si ale mala zvoliť, čo sa štýlovo do bytov nehodí, v mojich očiach je to historický, pompézny štýl, nakoľko ten potrebuje honosnejšie priestory a korešpondujúci exteriér. Samozrejme, vlastniť pár zaujímavých, historických solitérov v eklektickom interiéri, môže dodať priestoru aj šmrnc.
Pri zriaďovaní kuchyne v paneláku sa v prvom tade myslí na funkčnosť, keďže sme obmedzovaní priestorom. Viete nám povedať akými spôsobmi je možné vytvoriť z kuchyne väčší priestor? Ak vezmeme do úvahy typickú kuchyňu v trojizbovom byte rozmerov 9 m².
V takýchto prípadoch treba využiť každý jeden meter štvorcový na podlahe a aj na stenách. Všetky plochy by mali byť maximálne využité, umiestnením a rozmermi skriniek, políc , vstavaných spotrebičov atď.
Opticky vieme čarovať s priestorom dobre usporiadaným nábytkom a úložným priestorom, svetlými farbami, odrazivými materiálmi ako sú zrkadlá a lesklé povrchy. Ďalšími tipmi sú napr. využitie horných skriniek až po strop, použitie rozkladacieho stola, stohovateľných stoličiek, vytvorenia zaujímavého osvetlenia a i.
Vymaľovať alebo vytapetovať, čo odporúčate?
Dnešné možnosti na skrášlenie stien sú veľmi variabilné. Na trhu máme niekoľko druhov tapiet na rôzne typy stien, od papierových, vliesových, vinylových až po látkové, každé v nespočetne veľa dezénoch.
Moderné sú tiež betónové stierky, tapety v dekore dreva či kameňa, obklady z drevenej dyhy, keramické obklady, dekoračné nátery alebo jednoduchšie grafiky na stenu, ktoré vie vytvoriť aj neprofesionál. Každému podľa chuti, (nielen finančných) možností a preferencií.
Na záver nás zaujíma s akými netradičnými nárokmi ste sa už pri svojej práci stretli.
Napr. požiadavka na každú izbu zariadenú v inom štýle; alebo keď mi klient povie iba „navrhnite mi interiér“ bez ďalších informácií o sebe a rodine; alebo ak ma požiadajú o návrh s tým, že nie sú spokojní so svojím priestorom ale nechcú ho meniť a chcú zachovať všetky pôvodné veci; alebo ak mi napíšu do detailov už nakúpený (nezladiteľný) nábytok a doplnky, ktoré mám harmonicky zladiť a i.
S akými najčastejšími problémami sa najviac stretávate?
Často sa stáva, že klient si nevyberie vhodný byt alebo dom pre svoje požiadavky na bývanie, čo bohužiaľ zistí až neskôr, pri jeho grafickom návrhu, pretože pri holobyte majú pocit klamlivého veľkého priestoru (napr. požiadavky na jedálenský stôl pre 6 osôb, sedačku pre 8 osôb). Vtedy si musíme ujasniť, čo je pre klienta naozaj potrebné a dôležité a musí zo svojich požiadaviek trochu poľaviť. Niekoľkokrát sa mi už stalo, že klient ma oslovil o návrh priestoru ešte pred kúpou bytu a tým zistil aj využitia jeho skrytých možností, na základe ktorých sa rozhodol o jeho kúpe.
Akí sú klienti na Slovensku? Čo od Vás väčšinou vyžadujú?
Na Slovensku sa mi zdajú ľudia ešte stále veľmi konzervatívni. Páči sa im to, čo sa páči aj iným, podriaďujú sa, boja sa prejaviť, nepočúvajú svoje vnútro-samých seba.
Každý z nás sme individuality, sme iní, to treba vyzdvihnúť a presne to je na tejto práci to najzaujímavejšie.
Leave a Reply