Rosenie plastových okien

Rosenie plastových okien

Doteraz ste to nepoznali a zrazu sa vám rosia okná? Nové plastové okná? Veď vám sľubovali, že sú kvalitnejšie, ako tie staré drevené. Že lepšie tesnia, že cez ne nepočuť hluk. Že sa ľahšie umývajú. Tak prečo všade tá vyzrážaná voda?

To je žiaľ vlastnosť plastových okien, že dokonale tesnia. Preto ste si ich dávali namontovať. A preto si musíte zvyknúť na nové správanie sa k nim a k bytu. Že musíte pravidelne vetrať.

Nekvalitné staré drevená okná prepúšťali vzduch (a s ním aj teplo) jednak okolo rámov pri paneloch, kde často chýbalo pod krycou lištou tesnenie), jednak medzi krídlami a rámom, pretože boli celé okná skrivené a nedoliehali. Do bytu vnikal vzduch z vonka, hýbali sa vám záclony aj niekedy aj koberce, s ním aj zima, bolo treba viacej kúriť. Mali ste prakticky trvalé vetranie.

Teraz zatvoríte plastové okná s izolačným dvojsklom alebo trojsklom a váš byt je dobre izolovaný od vonkajšieho prostredia. A v ňom aj všetka vzdušná vlhkosť. A tá sa vyzráža na najchladnejších miestach so zlým prúdením vzduchu. Čo býva často v spodnej časti skiel okien.

Odkiaľ sa berie vzdušná vlhkosť v bytoch?

Tých možností je celý rad. Každý človek vydychuje aj vodu, paru. A potí sa. Ďalším zdrojom vlhkosti v byte je varenie. A neposlednom rade aj dosúšanie čistého prádla vo vnútri bytu. Za celý deň je toho celkom dosť. A všetku tú vodnú paru treba dostať z bytu von, aby sa neusádzala či už na oknách, kde ju vidíme hneď, alebo v rohoch miestností, kde ju zbadáme neskôr vo forme plesní.

Ako správne vetrať

Vetraním by sme mali vymeniť v miestnosti vzduch, ale nepustiť von teplo (najmä vo vykurovacej sezóne). Najhorším a najdrahším spôsobom je nechať otvorené vetracie okno celý deň. Najlepším spôsobom je vetrať tak, že naplno otvoríme veľké okno na niekoľko minút a potom ho opäť zatvoríme a vyvetráme zase o pár hodín. Samozrejme, že keď sa nekúri, nie je problém nechať okno otvorené celý deň. Doporučujeme ale sieťky proti hmyzu, aby ste mali vo vnútri kľud.

Takže ak sa vám rosia plastové okná, nie je to známka ich nekvality, ale naopak, ukazujú vám, že naozaj dobre tesnia. Len sa musíte naučiť ich správne používať. Pravidelne vetrať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.