Rodinný dom vtlačený do paneláku? Je to možné!

Sťahujete sa z rodinného domu do panelákového bytu? Hoci vám táto predstava môže pripadať nezmyselná, pretože v rodinnom dome máte oveľa viac priestoru a väčšinou navyše aj záhradku, aj taká udalosť sa môže v živote človeka prihodiť. S presťahovaním sa môžete vysporiadať so cťou a ani stiesnenejší priestor sa pre vás nemusí stať problémom. Panelákový byt tak dokonca môže vzdialene pripomínať rodinný dom.

Aj na balkóne môžete grilovať

Ako na to, aby presun z rodinného domu do paneláku bol čo najefektívnejší a nemuseli ste sa vzdávať väčšiny vecí a prispôsobili si priestor čo najúčelnejšie? Predovšetkým je potrebné si vybrať väčší panelákový byt, aspoň 3 + 1, s ktorým sa dá pracovať. Pri celkovej rekonštrukcii potom ide o to, čo najviac otvoriť a spojiť priestor v byte. Odstránením niektorých priečok potom môžete lepšie využiť celý byt. Vhodné je tiež urobiť nové elektrické rozvody. Existujú napríklad špeciálne frézy na panely. Vďaka nim sa výmena rozvodov dá urobiť pomerne dobre. Stačí len zvoliť firmu, ktorá túto technológiu využíva. Pokiaľ máte k bytu tiež balkón, dá sa v tomto prípade natiahnuť rozvod elektriny aj sem. Vďaka zásuvke na balkóne sa potom dá v zime grilovať.

gril

Vytvorte veľký obytný priestor pre rodinu

Väčší obytný priestor vytvoríte napríklad vybúraním priečky medzi obývacou izbou a kuchyňou. Tým sa vytvorí srdce domu, priestor, dôležitý hlavne pre väčšiu rodinu. V rodinných domoch býva srdcom práve veľká miestnosť, umiestnená zvyčajne v prízemí. Práve v prepojenej obývacej kuchyni sa bude odohrávať všetko rodinné dianie. Tu sa bude sedieť a piť káva, riešiť rodinné problémy, dohovárať rôzne veci. Preto je dôležité, aby bol účelne a dobre zariadený. Kuchynskú a jedálenskú časť je vhodné šikovne oddeliť, napríklad formou akéhosi ostrovčeka, skrinky, ktorá pomyselne voľný priestor rozčlení. Rovnako tak by mala byť šikovne oddelená kuchynská a jedálenská časť od obytnej, aj keď spolu tvoria veľký priestor. Dá sa to urobiť napríklad inou farbou maľby stien. Kým kuchyňa môže mať napríklad marhuľovou farbu, v obytnom priestore zvolíme oker, rôzne niky, výklenky tiež môžu rozčleniť priestor.

Súvisiace:  Ku knihe sa najlepšie hodí kreslo

interier

Ilúzia vstupu z domu do záhrady

Navyše zrušením priečky a prepojením pôvodných dvoch miestností (kuchyňa, obývačka) môžete navyše získať aj možnosť vykonať rekonštrukciu okien a vytvoriť napríklad aj presklenú stenu na balkón. Plný diel, ktorý tu bol kvôli priečke, sa dá nahradiť ďalším oknom. V byte potom bude viac svetla, bude tu lepšie vidieť a navyše presklená stena bude evokovať vstup na záhradu. Ak spestríte balkón niekoľkými zelenými rastlinami, bude ilúzia, že vstupujete priamo z domu do záhrady, takmer dokonalá. Opäť sa tak o krôčik priblížite životu v domčeku so záhradkou. Minimálne úpravy by pri celkovej rekonštrukcii mali stretnúť spálne. Tie môžu zostať prakticky v pôvodnom stave, pretože ide o uzavretý priestor. Ak chcete tiež ešte viac opticky zväčšiť celkovú plochu bytu, vyberte do všetkých miestností okrem kúpeľne a WC jednotnú rovnakú podlahovú krytinu.

Z jednej z kúpeľní je práčovňa

Väčšie panelákové byty tiež niekedy mávajú dve kúpeľne. Tie sa môžu zdať ako zbytočné. Preto je možné z jednej z nich urobiť napríklad práčovňu a umiestniť tu práčku, vzhľadom k tomu, že sú tu stúpačky a teda prívod vody. Z časti môže miestnosť slúžiť ako práčovňa, z časti ako presunutéhý priestor pre veci. Napríklad polica pre ukladanie sezónneho oblečenia, ak nie je k dispozícii šatňa, úkryt na kuchynské spotrebiče ako napríklad vysávač, žehlička atď. Teda nahrádza de facto komoru v rodinnom dome. V druhej funkčnej kúpeľni je v rámci rekonštrukcie možné vykonať niektoré úpravy (spojenie sprchového kúta a vane apod.).