Rekonštrukcia panelákových bytov sa dá zaobstarať dobre aj lacno

Nech si hovorí, kto chce, čo chce, panelákové bývanie je doteraz v kurze a nezmenia to ani neprajníci, ktorí na dvanásťposchodových vežiakoch a bývaní v nich nenechajú niť suchú. Aj oni musia pripustiť, že panelákové bývanie môže mať rad pozitívnych efektov. Ak sa navyše pustíte do komplexnej rekonštrukcie, môžete vyriešiť rad nepríjemností a kvalitu panelákového bývania významne zlepšiť. Ako ale pri príprave rekonštrukcie postupovať, na čo si dať pozor a čoho sa vyvarovať, aby výsledok bol podľa vašich predstáv?

Poraďte sa so skúseným odborníkom

Predovšetkým si musíte vopred uvedomiť, že ide predsa len o niečo trochu iné, než keď rekonštruujete byt v rodinnom domčeku alebo činžiaku. Panely majú tiež svoje špecifiká, ktoré treba rešpektovať, aby sa dielo podarilo. Inak vám môžu zostať len oči pre plač. Neodborné zásahy bez predchádzajúceho premyslenia navyše môžu spôsobiť problém nielen vám, ale aj vašim susedom. Môžu napríklad popraskať steny, naruší sa statika. Jediné, čo si potom zaistíte, že vás budú susedia preklínať. Preto je dobré poradiť sa o rekonštrukcii s odborníkom, ktorý má s úpravami panelových bytov skúsenosti a sú za ním vidieť nejaké práce. Potom máte celkom veľkú istotu, že úpravy, ktoré vám navrhne, prebehnú bez problémov a nedôjde k niečomu nečakanému.

panelak

Pozor na popraskanie stien

Veľmi zradné sú najmä úpravy nosových stien. Ak do nich zasiahnete bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom, môže sa vám to nepríjemne vypomstiť. Je napríklad úplne zakázané používať pri búraní stien búracie kladivá a zbíjačky. Problematické pritom môže byť napríklad aj vybúranie dverí. Ak niekto rekonštrukciám panelových domov nerozumie, môže napríklad nosnú stenu považovať za priečku. Užitočné je aj to, keď statik skontroluje ostatné byty v susedných bytoch a je dobre oboznámený s celkovým stavom domu. Vďaka tomu sa dá predísť problémom. Často ale dochádza k tomu, že obyvatelia okolitých bytov statika nepustia dnu a nezostáva preto, ako pracovať naslepo. Potom sa však môže ľahko stať, že popraskajú steny v susedných bytoch.

Súvisiace:  Začali kúriť, ste pripravený?

Náklady nemusia byť vysoké

Pokiaľ ale je rekonštrukcia vykonaná správne a precízne, významne sa tým zvýši životnosť panelákových bytov a celých domov. Pritom zvyčajne je životnosť týchto budov odhadovaná na cca 80 rokov. Ovšem chyby pri spracovaní dielov, nedostatok starostlivosti o stavbu atď. môžu spôsobiť, že sa táto životnosť zníži a dokonca bude treba nutné vykonať demoláciu. To je veľká škoda. Často sa totiž dá komplexná rekonštrukcia jednej panelákovej jednotky u veľkého bytu zaobstarať do cca 15 tisíc eur, ak berieme do úvahy veľký panelákový byt. Táto suma však tvorí len štvrtinu či pätinu nákladov na stavbu nového bytu. Rekonštrukcia malého bytu sa pritom často vojde aj do 7 tisíc eur.

kuchyňa

Zvládnuť sa dá jadro, okná aj podlahy

Zahŕňa pritom aj prestavbu bytového jadra, či už sadrokartónom alebo domurovavanie priečok. Tam sa bez posudku statika nezaobídete. Ďalej výmenu okien za plastové s lepšími tepelno-izolačnými vlastnosťami. V takom prípade však je potrebné zabezpečiť, aby po výmene okien nedochádzalo k hromadeniu vlhkosti. Najlepšie je zrejme zaistenie pomocou kľuky, ktorá zaistí odtiahnutie okenného krídla z rámu. Vytvorí sa tak škára, ktorá zaistí výmenu vzduchu medzi vnútorným prostredím bytu a vonkajškom. Je tiež potrebné vymeniť pôvodné podlahy z PVC, ktoré nevyhovujú kvôli akustickým a izolačným vlastnostiam. Vhodné sú namiesto nich plávajúce podlahy. Ďalší efekt môže mať napríklad zriadenie lodžie, ktorá stlmí tepelné straty. Výborné sú napríklad posuvné dvere zaisťujúce variabilitu priestoru, priesvitné časti priečok kvôli väčšiemu prieniku svetla.