Projekty bungalovov nie sú pre každého: Kedy je lepší poschodový dom?
Voľba medzi bytom alebo domom býva väčšinou jasná. Ak je už človek rozhodnutý, že sa pustí do stavby svojho vlastného domu, má na výber dve možnosti – bungalov alebo viacpodlažný dom. Projekty bungalovov sú v súčasnosti mimoriadne obľúbené, no stále sú tu tí, ktorí chcú mať v dome aj poschodie. Zistite, čo sa pre vás hodí viac.
Voľba bývania býva vo väčšine prípadov rozhodnutím na celý život. Malo by preto kopírovať nielen vašu aktuálnu životnú situáciu, ale tiež to, aké máte predstavy o budúcnosti. Bungalovy a rovnako aj poschodové domy majú svoje pre a proti. Do úvahy by ste mali zobrať všetky a vybrať si na základe toho, pri ktorej možnosti výhody prevýšia.
Projekty bungalovov nie sú pre malé pozemky
Charakter pozemku dokáže veľa vecí vyriešiť. Pri projektovaní treba na jednej strane prihliadať na únosnosť pôdy či zaťaženie snehom podľa regiónu, no tiež je nutné prispôsobiť stavbu rozlohe a veľkosti pozemku.
Bungalovy sa vo všeobecnosti odporúčajú pre veľké pozemky, na ktorých je dostatok miesta nielen pre celé jedno podlažie domu, ale tiež pre garáž a záhradu. Ak je váš pozemok malý, lepšie sa jeho potenciál využije poschodovým domom – v takomto prípade sa nebudete musieť uskromňovať počtom a veľkosťou izieb a zostane dostatok miesta pre záhradu, s čím sa napríklad spájajú bohatšie možnosti využitia voľného času.
Ak máte k dispozícii rozsiahly pozemok, projekty bungalovov sú pre vás ideálnym riešením otázky bývania. Projektant bude mať k dispozícii nielen dostatok priestoru pre požadovaný počet izieb, ale vám sa tak naskytne možnosť zveľadiť si okolie domu podľa predstáv. V takomto prípade môžete mať napríklad väčší počet terás a najmä priamy kontakt s exteriérom, čo oceníte počas letných a teplých dní.
Nech za vás rozhodne požadovaná miera súkromia
Súkromie je v domácnosti dôležité pre každého člena rodiny. Keďže priestor bungalovu je len na jednom podlaží, väčšinou sa takáto forma bývania považuje za vhodnejšiu pre rodinu, ktorá rada trávi voľný čas spoločne. Pri viacpodlažných domoch býva miera súkromia podstatne väčšia, no dosiahnuť sa dá aj pri bungalovoch – napríklad oddelením dennej a nočnej časti domu ich umiestnením na opačné konce stavby.
Poschodové domy sa často volia aj ak sa v rodine plánuje viacgeneračné bývanie. Vtedy sa na jednotlivých podlažiach dajú dokonca vytvoriť samostatné byty s oddelenými vchodmi.
Ak volíte medzi bunglovom a poschodovým domom, do úvahy prichádza aj otázka bezbariérovosti. Nejde pritom len o aktuálnu situáciu, ale tiež vyhliadku mnohých rokov do budúcnosti, keď sa v dôsledku vysokého veku môže stať niektorí z členov domácnosti imobilný. Bungalovy sa dajú jednoduchšie prerobiť na úplne bezbariérové, sú tiež ideálne pre mladé rodiny s malými deťmi, keď presúvanie po schodoch môže byť namáhavé alebo nebezpečné.
Technická stránka
Projekty bungalovov ľudia často volia kvôli tomu, že stavba takýchto budov býva z konštrukčného hľadiska jednoduchšia. Čo sa týka ceny, tá zákonite nemusí byť nižšia. Ak totiž porovnáme domy s rovnakou obytnou plochou, pričom jeden z nich je bungalov a druhý viacpodlažný, bungalov bude vo väčšine prípadov drahší (ak vezmeme do úvahy rovnakú kvalitu použitého materiálu). Cena sa totiž navyšuje o väčšiu plochu základovej dosky a tiež strechy.
Vzhľadom k tomu, že má bungalov väčšiu ochladzovaniu plochu obvodových stien, považuje sa za energeticky náročnejší najmä počas zimných mesiacov v období vykurovania. Tepelné straty sa však dajú minimalizovať – ak zvolíte jednoduchý tvar domu (napr. kocka alebo tehla).
Ak sa neviete rozhodnúť, aký typ domu by bol pre vás ten najlepší, poraďte sa s vaším architektom alebo projektantom. Vďaka množstvu skúseností vedia najlepšie zobrať do úvahy všetky vaše požiadavky spolu s rodinnou situáciou a vyhliadkami do budúcnosti a pretaviť ich do čo najlepšieho riešenia.
Foto: bigstockphoto.com
Leave a Reply