Prírodný aj umelý ratanový nábytok: Praktická súčasť interiéru aj exteriéru s dokonalými vlastnosťami

Príjemný na dotyk, ľahký, skladný, také sú hlavné výhody ratanového nábytku. Aké má tento materiál vlastnosti, ako sa hodí do panelákového interiéru? Ukážeme si jeho vlastnosti.

Ohybné, pružné, tvárne a ľahké liany

Základom tohto druhu nábytku je ratan. Ide o liany, ktoré rastú predovšetkým v tropických pralesoch juhovýchodnej Ázie. Hrúbka výhonku rastliny dosahuje od jedného do siedmich centimetrov. Dĺžka pritom dorastá až neuveriteľných dvesto metrov, a to veľmi rýchlo.

Obrovskou výhodou je, že drevo z tejto liany je na rozdiel od dreva z ihličnatých alebo listnatých stromov veľmi ľahké. Práve preto sa používa na výrobu rôzneho druhu nábytku. Postup výroby vychádza z toho, že sa drevo lián naparí a impregnuje v oleji. Vďaka tomu sa stane veľmi ohybným. Ostatne veľkú dávku ohybnosti zaručujú už samotné prírodné liany. Vhodnými spôsobmi spracovania sa potom táto vlastnosť môže ešte ďalej zlepšiť. Ratan je veľmi pružný a tvárny a vďaka tomu sa z neho dajú vyrobiť aj rôzne nekonvenčné a veľmi dekoratívne tvary. Ohriatím ratanu docielime toho, že jeho výhonky môžeme ľubovoľne tvarovať. Akonáhle potom vytvarovaný kus ochladíme, stvrdne a spevní sa. Získa stálosť a zo svojho tvaru už sa nevracia späť do pôvodného. Ratan je ideálny pre ručnú kusovú výrobu nábytku. Výborné vlastnosti prírodného ratanového materiálu oceňovali už starí Egypťania, ktorí z neho vyrábali rôzne kúsky nábytku. Už niekedy v 16. storočí sa dostal do Európy, kde si ho ľudia postupne veľmi obľúbili. Mnoho ľudí o ňom hovorí aj dnes. Niet pochýb, že sa hodí aj do panelákových bytov, a to svojou ľahkosťou, jednoduchým sťahovaním, skladnosťou (napríklad kreslá je možné vrstviť na seba). Umiestniť ho môžete ako dovnútra, tak aj na balkón.

Súvisiace:  Dochádzať alebo si prenajať byt

ratan

Umelý materiál vydrží oveľa viac

Dosť populárny je tiež umelý ratan, teda imitácia prírodného ratanu, ktorá vyjde omnoho lacnejšie. Aj keď je prírodný ratan veľmi odolný materiál, čo je dané tým, že pochádza z pralesa, napriek tomu pre neho striedanie ročných období, zmeny vlhkosti vzduchu a teploty, znamenajú veľkú záťaž, ktorá znižuje jeho životnosť. Práve preto bol vyrobený ratan umelý z polyetylénu. Výhodou je, že má prakticky neobmedzenú životnosť, odolá aj veľmi náročným poveternostným podmienkam a navyše je dokonca tiež recyklovateľný. Preto sa ním nezvyšuje ekologická záťaž. Tiež je priamo stvorený pre vonkajšie využitie. Ponúka veľmi dobré vlastnosti, okrem už spomínanej životnosti napríklad výbornú umývateľnosť. Ak sa namočí, nemá to na vlastnosti výpletu absolútne žiadny vplyv, nedochádza ani k jeho naťahovaniu ani zmršťovaniu. Veľmi odolný je aj prípadnému mechanickému poškodeniu. Je ideálny najmä na záhradný nábytok. Ak ho však kupujete, musíte si dať veľký pozor, pretože na trhu nájdete výrobky veľmi odlišnej kvality.

Zamerajte sa na konštrukciu aj výplet

Dôležité je pri nákupe zistiť, na akej konštrukcii je nábytok vytvorený. Drevená býva veľmi lacná, avšak vonku, kde je vystavená pôsobeniu vzdušnej vlhkosti, príliš dlho nevydrží. Navyše nemá príliš vysokú nosnosť, čo môže byť veľkou nevýhodou. O niečo lepšie je na tom konštrukcia oceľová. Tam je samozrejme nosnosť oveľa vyššia. Avšak problém je aj tu vzdušná vlhkosť, pretože u tohto typu nábytku dochádza ku korózii. Navyše je už sama konštrukcia ťažká, čo je dané použitým materiálom. Najlepšie je preto hliníková konštrukcia. Je ľahká, nábytok z nej sa preto ľahko prenáša a navyše ešte dlho vydrží. Druhou dôležitou vlastnosťou je samotný výplet. Zamerajte sa na to, od koho výplet je. Medzi kvalitné značky patrí napríklad výrobca Viro alebo Rehau. Výrobcovia, ktorým ide o kvalitu, zaručujú tiež dlhú životnosť výpletu. Stretnúť sa tak môžete s garanciami v dĺžke napríklad 5-9 rokov. Každopádne je dobré si pred kúpou presne zistiť, aký materiál bol použitý, aké má vlastnosti, ako dlho vydrží.



Súvisiace:  Jarné upratovanie á la „Ukryte predo mnou všetko, lebo to vyhodím“