Presvedčte sa o výhodách nástennej klimatizácie

Najväčšiu výhodu klimatizácie poznajú všetci. Dokáže ochladiť vzduch v miestnosti a v horúcich letných dňoch premeniť váš rozpálený byt na príjemné miesto. Práve preto ste sa rozhodli, že klimatizácia do bytu nebude nasledujúcu sezónu chýbať ani u vás.

Na trhu je niekoľko typov klimatizačných zariadení a môže byť veľmi náročné sa v nich zorientovať a vybrať si ten najvhodnejší. Aké výhody ponúka nástenná klimatizácia? Prečo nezvoliť radšej lacnejšiu mobilnú klimatizačnú jednotku? Kladiete si aj vy tieto otázky? Prečítajte si konkrétny príbeh, v ktorom môžete nájsť odpoveď.

Prvá pomoc – mobilná klimatizácia

Sme klasická štvorčlenná rodina so psom. Bývame v  trojizbovom panelákovom byte s rozlohou 79 m2 a jednou lodžiou. Počas horúcich letných dní sa náš bratislavský byt menil na rozpálenú saharskú púšť. V noci sme zle spali a počas dňa sme sa museli ochladzovať studenou sprchou. Po rodinnej porade sme sa jednoznačne zhodli, že klíma do bytu bude pre nás to pravé riešenie.

Keďže sme nevedeli, čo od klimatizácie očakávať a nechceli sme hneď veľké riešenia v podobe veľkých búracích prác, rozhodli sme sa pre mobilnú klimatizáciu s pomerne vysokým výkonom. Urobili sme to najmä preto, že bola cenovo dostupnejšia ako nástenné klimatizácie a mohli sme ju začať ihneď používať bez akejkoľvek zložitej montáže. V čase nášho nákupu boli vonku skutočne veľké horúčavy a my sme chceli okamžité riešenie.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Už na tretí deň používania mobilnej klimatizácie sme boli rozčarovaní a sklamaní. Jej používanie v našom trojizbovom byte znamenalo neustále prechody medzi miestnosťami s rôznou teplotou. V obývačke, kde stála klimatizácia, bolo príjemných 24 °C a v detskej izbe 31°C. Obe deti mali po pár dňoch nádchu. Klimatizačná jednotka bola navyše veľmi hlučná. Takže sme si mohli vybrať len z dvoch možností – neznesiteľné teplo alebo neznesiteľný hluk.

Ďalším problémom bolo utesňovanie hadice, ktorá odvádzala z miestnosti teplý vzduch. Okno sme museli mať stále pootvorené, takže o správnom a ekonomickom klimatizovaní nemohla byť ani reč. V podstate sme stále vetrali. Z plastu sme teda vyrobili násadu na hadicu, ktorá sa upevňovala do medzery v pootvorenom okne. Keď sa však hadica na odvod teplého vzduchu zohriala a zmenšila svoj priemer, neustále vypadávala. Väčšiu časť dňa a niekedy i v noci sme trávili tým, že sme ju správne upevňovali späť na miesto.

Mobilná klimatizácia takmer v žiadnom ohľade nespĺňala naše predstavy o bezproblémovom a ekonomickom ochladení nášho bytu. Spotrebu energie sme mali kvôli pootvorenému oknu oveľa vyššiu a nepociťovali sme žiadne zlepšenie komfortu nášho bývania.

Druhý pokus – nástenná klimatizácia

Na ďalšiu letnú sezónu sme sa preto pripravili už v zime a pod vianočný stromček sme si darovali spoločný rodinný darček – nástennú multisplitovú klimatizáciu. Cena nás príjemne prekvapila. Keďže sme klimatizáciu kupovali mimo sezóny, bola nižšia, ako sme očakávali. Mimosezónnu výhodu sme uplatnili aj pri inštalácii klimatizácie, ktorá bola hotová do týždňa od jej zakúpenia.

Vonkajšia jednotka je umiestnená na balkóne. Hadica na odtok kondenzátu vyúsťuje do väčšieho vedra. Vodu potom využívame na polievanie rastlín v byte a v malej záhradky, ktorú máme na balkóne. Dve vnútorné jednotky sú umiestnené v detskej izbe a v spálni. Obývacia izba klimatizačnú jednotku nevyžaduje, pretože je orientovaná na sever, a tým pádom sa tak neprehrieva.

Nástenná klimatizácia je najlepšie riešenie

Najviac sme sa obávali montáže, ktorú sme považovali za nevýhodu nástennej klimatizácie. Bola však úplne bezproblémová vďaka odborníkom zo ZSE, ktorí nám všetko zabezpečili a ešte po sebe aj upratali. Samozrejme, že boli potrebné aj menšie búracie práce, no nebolo to nič, na čo by nepomohol vysávač. Spolupráca s dobrou montážnou firmou sa nám vyplatila aj pri výbere miesta pre vnútorné jednotky. Poradili nám, ako ich namontovať tak, aby neohrozovali naše zdravie, minimalizovali sa montážne práce a zároveň klimatizácia fungovala spoľahlivo a efektívne.

Sme veľmi milo prekvapení, aké sú vnútorné jednotky tiché a nijakým spôsobom nás nerušia. Náš účet za elektrinu je s používaním klimatizácie rovnako tichý. Spotreba elektriny je napriek takmer neustálemu chodu klimatizácie veľmi prijateľná. V lete využívame klimatizáciu na chladenie a v chladných jesenných dňoch si ňou vieme príjemne vykúriť byt.

Nástenná klimatizácia do bytu, ktorú sme vybrali, má elegantný dizajn a vôbec nenarúša estetický dojem z interiéru. Samotná vnútorná jednotka je kompaktná, nenápadná a umiestnená hore na stene, takže nám vôbec nezavadzia. Odpadli nám aj starosti s hadicou na odvádzanie teplého vzduchu a neustále pootvoreným oknom, ktoré sme mali pri mobilnej klimatizácii. S nástennou klimatizáciou sme naopak získali množstvo skvelých funkcií a oveľa vyšší výkon chladenia za lepšiu cenu.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.