Prečo si zaobstarať byt v paneláku?

„Chceme čokoľvek, len nie panelák,“ hovoria často ľudia, keď zháňajú byt. Keď si ale potom nejaký panelákový byt zaobstarajú, zistia, že mnoho vecí sú iba mýty a povery a bývať v paneláku rozhodne nie je zlé, ako by sa mohlo na prvý pohľad možno zdať. Sú aj ľudia, ktorí vidia na panelákovom sídlisku rad predností a oni tam skutočne tiež sú.

Dožije sa aj vnúčat

Ako negatívum ľudia často uvádzajú životnosť panelových domov. Veľká časť z nich bola vybudovaná na rozhraní 70. a 80. rokov. Mnohí si preto myslia, že panelové domy sú dnes už na hranici životnosti. Avšak pravda je iná. V prípade, že majitelia domu venujú svojmu obydliu náležitú údržbu a starostlivosť a vyhnú sa akýmkoľvek neodborným zásahom, môžu životnosť panelového domu veľmi predĺžiť. Navyše možno dobre premyslenými odbornými zásahmi životnosť paneláku predĺžiť, máme tým na mysli hlavne kvalitné zateplenie a rekonštrukciu výťahov a výmenu okien. Váš panelák sa tak pokojne môže dožiť stovky, a to už tu budú vaše vnúčatá.

panelak

Ušetríte až milión korún

Plusom panelového bytu je jeho cena. Skutočnosť, že ceny tehlových a panelových domov sú si rovné, už dávno neplatí. Panelový byt zoženiete výrazne lacnejšie. Napríklad na trojizbovom byte v tehlovom a panelovom dome môže rozdiel ceny tvoriť aj tridsať tisíc eur v prospech panelového bytu. A milión, to už je veľa veľká úspora.

Obchody hľadať nebudete

Kapitolou, ktorá rozhodne hrá pre panelákové byty, je tiež občianska vybavenosť. Typickým príkladom, kde často chýba aj tá najzákladnejšia vybavenosť v podobe obchodov, sú satelitné mestečká. O tom, že by tu boli v blízkosti napríklad škôlky ani nehovoriac. Naproti tomu na sídliskách zložených z panelákov tento problém rozhodne nebýva. S občianskou vybavenosťou tu bolo počítané už v projektoch. Problémy nebývajú ani s nedostatkom ihrísk pre deti, väčšinou sa s nimi rátalo už od začiatku, ďalšie sa dobudovávali postupne. Určitým problémom však bývajú niekedy parkoviská. V čase, keď sa sídliská projektovali, totiž nebolo také množstvo áut, preto tiež nebolo počítané s toľkými parkovacími miestami. Zaparkovať na sídlisku teda niekedy býva problém.

Vymurovanie zvládnete za týždeň

Orieškom tiež bývajú umakartové jadrá. Nie sú nijako zvlášť pekné, bohužiaľ. Tiež nie sú pochopiteľne príliš praktické. Umakartové jadro skrátka nie je nič príjemného, navyše sa vďaka nemu veľmi ľahko nesú všetky zvuky. Hádku u susedov o poschodie vyššie tak môžete počúvať vo svojej kúpeľni, ako keby ste stáli vedľa nich. Avšak dnes už nie je jeho rekonštrukcia žiadnym veľkým a neriešiteľným problémom. Ak do nej chcete investovať, počítajte však s čiastkou minimálne 3 tisíc eur. Vymurovanie jadra ale nie je nijako zložité, celý proces trvá približne týždeň. Navyše k tomu ani nie je nevyhnutné mať stavebné povolenie.

panelaky

Šeď vystriedali pestré farby

Pôvodný vzhľad šedých betónových krabíc síce nie je nič moc, ale v priebehu rokov sa mnoho majiteľov panelových domov rozhodlo ich skrášliť, napríklad farebnou maľbou. Často sa to uskutočnilo v rámci zatepľovania. Preto klasická šeď sídlisk už nie je väčšinou súčasnou realitou, naopak mnohé sídliská sú aj farebne celkom príjemne pestré. Ich obyvatelia tak už nemusia počítať paneláky, aby vedeli, že bývajú v tom treťom a piatom vchode zľava, orientovať sa môžu oveľa ľahšie.

Kriminalita nie je argument

Niekto používa ako argument proti sídliskám, že sa môžu stať sociálne vylúčenou lokalitou. To však nie je problém sídlisk ako takých. Rozhodne nemožno povedať, že ide o plošný problém, naopak, týka sa len určitých lokalít a nejde tu o to, že sociálno špecifické komunity by boli len na panelových sídliskách, môžu sa práve tak usadiť kdekoľvek inde. Neobstojí ani tvrdenie, že je na sídliskách vďaka anonymite väčšia kriminalita. Štatistiky to rozhodne nepotvrdzujú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.