Prečo by ste nemali nosiť vlnu?

Odevný priemysel prispieva vo veľkej miere k znečisteniu životného prostredia. Nosiť pravú kožu nie je úplne etické. Na zoznam sa však pridávajú aj ďalšie živočíšne materiály. Vlna z oviec nie je všetko, kozy, králiky a alpaky, z ktorých sa vyrába angora, kašmír a alpaková vlna sú tiež na zozname zvierat zneužívaných pod zámienkou módy. Dobrou správou ale je, že na trhu nájdete mnoho alternatív, ktoré sú v súlade s prírodou. Ponúka vám ich aj e-shop Dedoles.

Mýtus: Ovce musia byť strihané

Sami sme sa priviedli k presvedčeniu, že „ovce potrebujú ostrihať.“ Realita je ale oveľa komplikovanejšia. Ovce prirodzene produkujú také množstvo vlny, ktoré potrebujú na ochranu pred extrémnymi poveternostnými podmienkami. Úlohu zohráva genetika. Takže pri neustálom strihaní im, samozrejme, bude vlna dorastať.

Strihanie v nepravý čas

Odhaduje sa, že až 1 milión oviec uhynie kvôli strihaniu. Ovce je potrebné strihať na jar. Pokiaľ sa ovce ostrihajú neskoro, stratia vlnu úplne, následkom čoho im hrozí smrť.

Strihači oviec sú platení podľa množstva ostrihaných oviec

Väčšina strihačov je platená od kusov oviec, ktoré ostrihajú, nie od hodiny. Aby sa zvýšila efektivita a rýchlosť. Samozrejme, najviac pri tom trpia ovečky, ktorým tu a tam strihač odstrihne ucho alebo inú časť tela.

Noste alternatívu – bavlna

Bavlna je priedušný materiál, odolný a prirodzený pre ľudské telo. Ide o prírodnú alternatívu k vlne. Pri pestovaní organickej bavlny sa nepoužíva ani toľko pesticídov ako pri tej klasickej. E-shop Dedoles vám ponúka rôzne bavlnené kúsky, ktoré si vás akiste podmania. Môžete siahnuť po unikátnych hudobných tričkách alebo tričkách s vlkom, so psom či inými rozmanitými motívmi. Medzi zaujímavé kúsky bez pochýb patria aj bavlnené mikiny pre mužov aj ženy, ktoré sú vhodné na bežné nosenie aj na šport. Aj tu môžete voliť z motívov fantasy, gotiky, zvierat či prírody.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.