Povinné zmluvné poistenie medziročne zdražuje. Dohodnite si výhodné podmienky

Povinné zmluvné poistenie musí mať zo zákona každé vozidlo, ktoré je v prevádzke na ceste. Chráni vás proti škodám, ktoré spôsobíte prevádzkou vášho vozidla tretím stranám. Často preto medzi vodičmi vzniká mylný dojem, že keď je toto poistenie povinné, je jedno, v akej poisťovni si ho zariadite. Z internetového porovnania ponúk naopak vyplýva, že rozdiely v cenách za ten istý produkt sú obrovské. Dáta ukazujú, že porovnávať ponuky od rôznych poisťovní sa stále oplatí, rozdiely sú aj v desiatkach percent, hovorí expert na poistenie Aleš Rothbarth z internetového porovnávača Klik.sk.

Pri cenotvorbe každej ponuky sa uplatňuje celá rada faktorov, ktorá výslednú cenu zásadne ovplyvňuje smerom nahor alebo nadol. Keď ste mladý vodič s čerstvým vodičským preukazom a žijete v Bratislave, príde vás povinné zmluvné poistenie výrazne drahšie ako o desať rokov staršieho vodiča z malomesta. Ponuka sa kalkuluje každému vodičovi na mieru podľa jeho veku, miesta bydliska alebo parametrov vozidla. Poisťovne tak vyhodnocujú rizikovosť vodičov.

„Cena pre napríklad dvadsaťročného nevyjazdeného vodiča žijúceho v Bratislave môže byť aj niekoľkonásobne vyššia ako u skúsených a starších vodičov z menších miest. Rozdiely v cenách sú do istej miery dané, ale stále je tu značná časť, ktorú môžete ovplyvniť vyhľadaním výhodnejšej ponuky pri zachovaní rovnakého plnenia v prípade škodovej udalosti. Dáta nám ukazujú, že medzi najdrahšou a najlacnejšou ponukou pre rovnakého vodiča môžu byť aj desiatky percent rozdiel. A to už je suma, ktorú určite vo svojich osobných financiách pocítite. Porovnávaním cien online sa tiež môžete účinne brániť proti dlhodobému zdražovaniu tohto produktu, „hovorí Aleš Rothbarth, špecialista online porovnávacej spoločnosti Klik.sk, ktorá na pár kliknutí vie porovnať ponuky konkurenčných poisťovní.

Poisťovne avizujú zdražovanie

Len za rok 2019 stúpla podľa dát Slovenskej kancelárie poisťovateľov priemerná cena povinného zmluvného poistenia pre fyzické osoby o 3,5%. V ďalšom výhľade sa očakáva zdraženie o ďalších 5%. „Za zdražovaním povinného zmluvného poistenia stoja predovšetkým rastúce náklady poisťovní na likvidáciu poistných udalostí, výrazne sa tiež zdvihli úhrady za škody na zdraví. Táto situácia je pre poisťovne dlhodobo neudržateľná, preto na to potrebujú reagovať zdvihnutím cien pre koncových zákazníkov. Napriek tomu je povinné zmluvné poistenie pre poisťovne strategický produkt, vďaka ktorému si môžu rozšíriť klientské portfólio a ďalej na ňom zarábať vďaka ďalším produktom, akým je potrebné nepovinné havarijné poistenie. Na Slovensku ho má dohodnuté približne každé štvrté auto s povinným zmluvným poistením, “ hovorí Aleš Rothbarth zo spoločnosti Klik.sk.

Dohodnúť si povinné zmluvné poistenie je veľmi jednoduché. Stačí vyplniť online niekoľko informácií o vás a vašom aute v jednoduchom formulári a obratom dostanete prehľad ponúk povinného zmluvného poistenia. Jediná informácia, ktorú možno nebudete z hlavy poznať, je výkon a objem motora vášho auta. Ak pri sebe nemáte malý technický preukaz, skúste ju odhadnúť. Ak nepoznáte vaše bonusy z predchádzajúceho poistenia, je možné požiadať o pomoc priamo internetovú porovnávaciu spoločnosť. Bonusy je totiž možné previesť z predchádzajúceho povinného zmluvného poistenia.

Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.