Poistenie domácností dnes ponúka množstvo vychytávok

V dnešnej dobe si môžete poistiť takmer všetko. Mnohé poistenia sú takpovediac nevyhnutné a je dobré, ak ich máte uzatvorené. Iné – doplnkové – slúžia najmä tým, ktorí chcú mať pokoj na duši. Medzi takéto patrí aj poistenie domácnosti.

Pod domácnosťou rozumieme súbor hnuteľných vecí, ktoré tvoria zariadenie bytu alebo domu. Poistiť si v rámci poistenia domácnosti môžete nábytok, svietidlá, koberce, cenné veci, ale aj peniaze, starožitnosti či rôzne vaše zbierky a umelecké predmety.

Ak bývate v nájomnom byte, náklady vynaložené na stavebné úpravy v ňom, vám pomôže pokryť práve poistenie domácnosti. Poistiť si tak môžete hnuteľné veci, ktoré patria do osobného vlastníctva členov domácnosti – no niekedy je možné poistiť si aj cudzie veci, ktoré však užívatelia domácnosti oprávnene využívajú. V prípade týchto vecí nie je dôležité, či ste si ich zadovážili až po uzatvorení poistenia, ale ide o to, či sa v čase poistnej udalosti nachádzali v dome alebo byte.

Rôzne krytie pre rôzne poistenia

V súčasnosti sa poistenie domácnosti považuje za jedno z najužitočnejších poistení. Prvoradé nie je len uzatvoriť takéto poistenie, ale dôležité je vybrať si to výhodné. Kladiete si otázku, ako vybrať poistenie domácnosti? Mali by ste si v prvom rade premyslieť, čo všetko je súčasťou vašej domácnosti a proti akým prípadným hrozbám by ste sa chceli poistiť.

povodeň

Medzi základné riziká, proti ktorým je možné sa poistiť, patria: požiar, výbuch, pád lietadla, živelné pohromy (ako napr. víchrica alebo povodeň), únik vody z vodovodného potrubia, ale aj odcudzenie veci. Znamená to, že keď napríklad požiar poškodí vašu vzácnu zbierku obrazov alebo spotrebiče a vy máte poistenie domácnosti, poisťovňa vám tieto zničené veci a predmety preplatí.

Nemýľte si jednotlivé poistenia

Najdôležitejšie je si uvedomiť, že poistenie domácnosti nie je to isté ako poistenie nehnuteľnosti. Poistenie domácnosti v sebe zahŕňa hlavne „veci vo vnútri“ bytu, rodinného domu, chalupy alebo chaty. Naproti tomu poistenie nehnuteľnosti v sebe zahŕňa ochranu všetkých stien domu alebo bytu so všetkými stavebnými súčasťami, ako sú okná, dvere alebo podlahy. Ak by ste teda obrátili byt alebo dom naopak, všetko, čo z neho vypadne, je súčasťou poistenia domácnosti a ostatné patrí k druhému typu poistenia. To znamená, že vstavané skrine či kuchynské linky takisto.

Niektoré poisťovne v rámci poistenia nehnuteľností ponúkajú poistenie paliva, ktoré je potrebné na vykurovanie budovy, stavebné mechanizmy a náradie určené na údržbu nehnuteľnosti.

Výhodné poistenia

Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti výhodne, nepozerajte len na to, čo je poistené, ale aj čím je to vymedzené. Ide napríklad o poistenie vašich šperkov, či cenností v byte, či dome. Mnohé poisťovne vyžadujú, aby boli uzamknuté v trezore, inak poistenie neplatí. V prípade veľmi drahých cenností je nutné, aby bol trezor zamurovaný a zlodeji ho nemohli odniesť.

Vychytávky a rôzne pripoistenia

Dnes už poisťovne v rámci mnohých poistení ponúkajú aj niečo naviac – napríklad rôzne asistenčné služby. Medzi takéto benefity patrí aj zaobstaranie zámočníka, vodoinštalatéra, plynára alebo sklenára v prípade potreby. Bonusom je, že poisťovňa vám preplatí aj dohodnuté náklady na opravu alebo materiál.

Aj v prípade elektrospotrebičov poisťovne ponúkajú istý servis. Dobré poistenie domácnosti vám preplatí opravu aj po uplynutí záručnej lehoty.

Príklady zo života

Pri uzatváraní poistenia domácnosti myslite aj na prípady vytopenia suseda. Vtedy je dobré, ak ste poistený, a ak je poistený aj váš sused. Poisťovňa mu poistné vyplatí, no môže sa stať, že náhrady za škodu bude prostredníctvom súdu vymáhať aj od vás. Aby ste sa takýmto situáciám vyhli, pripoistite si aj zodpovednosť členov domácnosti.

Čo sledovať pri uzatváraní poistenia domácnosti

Pri uzatváraní poistenia pozerajte hlavne na to, čo dané poistenie kryje. Pripoistenie kybernetických útokov je na Slovensku niečo nové. Za takýto kybernetický útok sa považuje napríklad odcudzenie identity alebo poškodenie dobrého mena pri riziku, ktorým je napríklad nakupovanie na internete alebo zneužitie elektronickej platby.

Pri páde smart zariadení, ktorými sú mobily či tablety, vám vzniknú škody aj vo výške niekoľkých stoviek eur. Aj tieto náklady vám môže poisťovňa zaplatiť. Ide o Smart poistenie, ktoré je pomerne novým pripoistením poistenia domácností.

Pripoistenie právnej asistencie k poisteniu domácností vám môže pomôcť pri rôznych sporoch so susedmi alebo správcami domov.

Poistenie zodpovednosti za škodu a vybavenie online

Súčasťou poistenia je v súčasnosti už aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobili členovia domácnosti tretím osobám. Práve z tohto poistenia možno zaplatiť škody ako náhodnú rozbitú fľašu v obchode, pohryznutie cudzej osoby vaším psom alebo rozbité okno pri hre detí na detskom ihrisku.

Poistenie domácnosti vybaviť online nie je žiadnou raritou. V pohodlí domova si tak môžete uzatvoriť nielen samotné poistenie, ale aj nastaviť výšku poistného a zvoliť si aj pripoistenia, ktoré v rámci poistenia domácností poisťovňa ponúka.

Aby ste si boli istí, že uzatvorenie poistenia domácnosti bude presne odrážať vaše potreby, kontaktujte odborníkov z poisťovne alebo sprostredkovateľa poistenia. A pred samotným uzatvorením poistenia si nezabudnite dôsledne prečítať zmluvné podmienky poisťovne.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.