Plastové alebo hliníkové okná?

Vyberáte nové okná svojmu bývaniu? Pripravte si odpovede na množstvo otázok, pomôžeme vám zorientovať sa.

Ujasniť si musíte veľkosť okien i materiál. Práve materiál je jedným z najdôležitejších parametrov, od ktorého sa odvíja životnosť, tepelné straty i cena okien. Aké majú výhody plastové okná a aké sú benefity hliníkových okien?

Plastové okná sú lacnejšie a vydržia desiatky rokov

Plastové okná sú čím ďalej tým obľúbenejšie, pretože ich tepelno-izolačné a protihlukové vlastnosti sú dnes takmer porovnateľné s drevenými oknami. Vyrábajú sa z kvalitných PVC profilov, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou, takže okná vám vydržia pokojne aj 30 rokov. Ak sa vám pozdáva nižšia cena a umelý materiál, vyberte pre svoj byt alebo dom kvalitné plastové okná.

Aké sú ich plusy? Tieto okná sú takmer bezúdržbové, sú farebne a tvarovo stále a v ponuke nájdete široký výber dekorov. Medzi nevýhody plastových okien patrí väčšia tepelná rozpínavosť a nižšia odolnosť proti vetru. Tú však môžete zvýšiť inštaláciou vonkajších žalúzií. Ak netrváte na prírodných materiáloch, budete sa musieť uspokojiť s faktom, že plast je „neekologický“ materiál, no veľmi dobre plní svoju funkciu.

Hliníkové okná sú takmer nezničiteľné

Hliníkové okná sa hodia najmä do moderných budov a pasívnych či nízkoenergetických domov, avšak, môžete si nimi nechať vybaviť takmer každú domácnosť. Prečo sú také žiadané? Vyznačujú sa maximálnou odolnosťou, pevnosťou a vysokými tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Zo všetkých typov okien vám práve ony vydržia najdlhšie. Vyzerajú elegantne, moderne a vďaka svojej ľahkosti môžu byť aj veľkoplošné. A to bez toho, aby akokoľvek zaťažovali konštrukciu budovy. Ak vám nevadí väčšia investícia, hliníkové okná budú pre vás to pravé orechové.

Aké sú teda nesporné výhody hliníkových okien? Okrem toho, že majú doslova neobmedzenú životnosť, ponúkajú aj luxusný vzhľad, odolnosť a skvelé tepelno-izolačné vlastnosti. Jednoducho sa udržujú, sú bezpečné a nezaťažujú konštrukciu stavby. Jedinou veľkou nevýhodou je ich vysoká obstarávacia cena.

Výber materiálu si starostlivo premyslite

Výber okien je predovšetkým o finančných možnostiach, no treba vziať do úvahy aj fakt, že ich nekupujete na sezónu alebo dve, ale na desiatky rokov. Stále viac ľudí volí kvalitné plastové okná, ktoré spĺňajú všetky požiadavky priemernej slovenskej domácnosti. Ak si však môžete dopriať nadštandard a väčší finančný vklad pre vás nie je problém, dajte prednosť hliníkovým oknám.

Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.