Panelák alebo novostavba?
Túto otázku si kladú ľudia, keď uvažujú o presťahovaní sa. Či už sa jedná o mladých ľudí, odchádzajúci od rodičov do svojho bývania alebo o rodiny, ktoré menia svoj byt z dôvodu sťahovania sa za prácou alebo keď im existujúci byt už nestačí. Aké sú možnosti bývania, aké sú dnešné trendy a čomu dať prednosť? Vybrať si byt v paneláku alebo v novostavbe?
Najlacnejším riešením je kúpiť byt v staršom dome. Avšak len čo sa nadobúdacej ceny týka. Keď vezmete do úvahy aj náklady na prevádzku vrátane potrebnej údržby alebo dokonca rekonštrukcie starého tehlového domu, stavaného po vojne, razom je cena bývania niekde inde. A to nehovoríme o často dnes už nevhodnom dispozičnom riešení vtedy stavaných bytov z pohľadu moderného človeka.
Celkom obľúbené sú aj paneláky, bytové domy z montovaných železobetónových prefabrikátov ku koncu dvadsiateho storočia. Mnohé z nich majú pred sebou ešte dlhé desaťročia životnosti a prešli programom zateplenia vonkajších plášťov, takže aj ich energetická bilancia sa značne zlepšila. Vnútorné rozvody pre teplú a studenú vodu a plyn sú tiež často po výmene a veľa ľudí vymenilo staré drevené okná za moderné a úsporné plastové okná.
Stále však je potrebné pri nákupe bytu v paneláku vyriešiť rekonštrukcii jadra, teda aj zariadenie kúpeľne a kuchyne. Alebo kúpiť byt už po rekonštrukcii, ale zato drahší. Najmä ak hľadáte byty v Bratislave. Byt v paneláku pred rekonštrukciou je zaujímavou voľbou pre rodiny, ktoré zatiaľ majú kde bývať a ktorým nevadí čas aj investície na rekonštrukciu podľa svojich predstáv vynaložené.
Na pohľad vyššia kúpna cena bytov v novostavbe sa rýchlo vráti v nízkych prevádzkových nákladoch na bývanie. Vhodná dispozícia spolu s nízkymi nákladmi na vykurovanie len dopĺňajú nespornú výhodu bytov v novostavbe: Všetko je úplne nové a nepotrebuje žiadne opravy po dlhé roky. Predaj bytov v Bratislave len potvrdzuje tento trend. Ak chcete bývať bez starostí, vyberte si svoj byt v novostavbe.
Leave a Reply