Osviežujúci letný nápoj

Osviežujúci letný nápoj

Nie len v lete by ste mali dbať na dostatočný a pravidelný prísun tekutín pre vaše telo. Zaistíte si tak nie len dobré zdravie, ale aj dobrú náladu a lepšie sa vám bude pracovať aj venovať rodine. Dnes tu máme tip na prípravu osviežujúceho nápoja.

Pokiaľ ste čakali doporučenie na nejaký hotový nápoj zo supermarketu, sklameme vás. Nijaké nápoje s cukrom alebo bez cukru ale s umelým sladidlom vám odporúčať nebudeme. Veď v úvode píšeme o zdravom nápoji. Rovnako si nemyslíme, že je potrebné zakaždým vynakladať istý obnos peňazí, keď chceme urobiť dobre svojmu telu alebo svojej duši. Nechceme, aby ste sa stali obeťou a poslušným konzumentom reklamy.

Iste ste už počuli o mätovom čaji. Je osviežujúci a má vynikajúcu chuť. Však inak by mätu alebo skôr jej príchuť, nedávali do žuvačiek či čokolád. V letných horúčavách ale nikoho nebudeme nútiť piť horúci čaj, aj keď niektoré národy, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s horúcim podnebím, odporúčajú piť vlažný čaj. Rozhodne však využijeme mätu a jej vynikajúce vlastnosti.

Mätové osvieženie

Pre domácu výrobu nápoja budete potrebovať len tri veci. Sklenený krčah alebo inú vhodnú nádobu s objemom 1 až dva litre, pár vetvičiek mäty a obyčajnú vodu z vodovodu. Ak máte záhradku, iste mätu pestujete. Je to nenáročná rastlina, správa sa skôr ako burina, takže ak ju včas nepristavíte, rozrastie sa po celej záhrade. Pestovať sa dá aj v byte v črepníku.

Na výrobu letného nápoja nám postačia tri či štyri vetvičky čerstvej mäty. Sušenú si necháme na zimu na prípravu čaju. Mätu vložíme do nádoby a zalejeme vodou. Studená voda lúhuje aromatické látky z listov pomalšie, ako horúca v čaji, takže necháme nádobu stáť aspoň dvanásť hodín v pokoji. Alebo aj celý deň. Našťastie nemusíme pri nej celý čas stáť, takže si nemusíte myslieť, že príprava nápoja trvá dlho. Prakticky nevyžaduje vašu pozornosť.

Po uvedenom čase už môžete nápoj ochutnať. Nemusí byť v chladničke, aby príliš studená voda nepoškodila vaše hrdlo, ak sa schuti v horúci deň napijete. Ale dve či tri kocky ľadu do pohára rozhodne nemôžu ublížiť ani nápoju, ani vám.

Tento osviežujúci nápoj si môžete prichutiť napríklad jahodami. Stačí, ak dve či tri domáce jahody po opláchnutí nakrájate na štvrťky a vhodíte do vody spolu s mätou. Pomaly sa aj z jahôd vyluhujú ich aromatické látky a nápoj tak získa skvelú chuť. S kupovanými jahodami z obchodu to ale radšej neskúšajte. Ak ich ovoniate a necítite chuť a vôňu jahôd, nebude ju cítiť ani vo vašom nápoji.

Vyskúšajte a uvidíte, že sa chuť nedá porovnať s kupovanými nápojmi alebo práškovými substanciami, ktoré mätu ani jahody nevideli, len ich chuť suplujú chemické náhrady z laboratória.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.