Opravy paneláku: Premeňte šedivý neútulný dom v moderné bývanie

Aké opravy najviac zaujímajú obyvateľov panelákových domov a bytov? Ukazujú to najmä rôzne výskumy. Obyvatelia si samozrejme veľmi dobre všímajú prostredie, v ktorom bývajú a jeho podoba im nie je ľahostajná.

Skrášlenie spoločných priestorov aj zlepšenie bezpečnosti

Obyvatelia jednotlivých bytových jednotiek veľmi často volajú predovšetkým po skrášlení spoločných priestorov v dome. Nedokážu mávnuť rukou nad rokmi nevymaľovanými chodbami so starým osvetlením, radi by mali nové schody. Medzi ďalšie požiadavky patrí aj rekonštrukcia ďalších spoločne užívaných priestorov ako sú pivnice, garáže alebo kočikárne. Veľa ľudí si ale uvedomuje aj dosť silnú anonymitu na sídliskách, nebezpečenstvo kriminality a volá po zvýšení bezpečnostných prvkov, napríklad inštaláciu kamier alebo čipových kariet, bezpečnostných zámkov k domovým dverám. Teda napospol pomôckam, ktoré zlodejom znemožnia alebo minimálne oveľa sťažia prácu.

Zateplenie na prvom mieste

Naopak väčšina panelových domov už má vymenené okná za nové plastové a túto výmenu si veľmi chvália, pretože vďaka tomu dochádza k podstatným úsporám energie. Výmenu okien totiž často sprevádzalo aj celkové zateplenie panelákového domu. Práve po zateplení ako najdôležitejšej úlohe v údržbe a rekonštrukcii domu volá často predsedníctvo bytových družstiev a spoločenstiev vlastníkov v domoch, kde ešte zmieňované rekonštrukcie doteraz neprebehli. Pritom zateplenie má v rekonštrukčných prácach prednosť pred opravami spoločných priestorov a tiež pred zvýšením zabezpečenia domu.

Čo uberá bývaniu na kvalite

Isté je, že investície do opráv a ich vykonanie môže zdanlivo nevzhľadný panelák premeniť vo veľmi útulné a moderné bývanie. Regenerácie bývania tak, aby zodpovedalo súčasným trendom v oblasti energetiky a bezpečnosti pritom nemusí byť strašiakom, ktorý budete odkladať na neskôr. Zoberte odvahu a pustite sa s vedením družstva alebo spoločenstvá vlastníkov do toho. Čo všetko rekonštrukcia a regenerácia bývanie obnáša? Predovšetkým je to už spomínané zateplenie, za ním nasleduje izolácia a oprava strechy, výmena okien, výmena stúpačiek. Tiež rozvody umiestnené často pod stropom nepôsobia nijako zvlášť esteticky. Rovnako tak špinavé omietky chodieb, ohnuté zábradlia, rozbité poštovej schránky. Rôzne zákutia, ktorá sa dajú len veľmi ťažko upratať a vyčistiť. To všetko uberá vášmu bývaniu na kvalite.

Farby chodieb prospejú príjemnému bývanie

Pri rekonštrukcii preto pamätajte aj na tieto aspekty, aj keď z hľadiska dôležitosti sú až na poslednom mieste. Vstup do domu, kde budú chodby vymaľované kombináciou bielej s príjemným tlmeným farebným odtieňom (béžová, svetlo oranžová, marhuľová, lososová), bude na prvý pohľad pôsobiť oveľa lepšie ako samotná strohá biela navyše ušpinená dlhoročnými šmuhami. Nový panel moderných poštových schránok starostlivo opatrených štítkami s menami bude pôsobiť dôveryhodne a nebude nabádať vandalov k ničeniu ako sa to deje u starých plechových skriniek s rozbitými dvierkami a nefunkčným zámkom.

Sústreďte sa aj na detaily

Nevzhľadné rozvody umiestnené pod stropmi môžete nechať zakryť sadrokartónovými doskami, aj tie môžu byť zospodu v podhľade farebné. Použitie farieb, ak ich architekti pri vykonávanej rekonštrukcii vhodne zladia k sebe, môžu novej podobe domu veľa prospieť. Napríklad je dobré citlivo zladiť farby linolea na chodbách, výmaľby chodieb, dverí, poštových schránok. Nepodceňujte ani rôzne zdanlivé detaily. Venujte pozornosť informačnému systému v dome. Piktogramy by mali vychádzať z tých zažitých, všeobecne používaných, aby bolo na prvý pohľad úplne jasné, čo znamenajú. Musia umožniť jednoznačnú orientáciu, nesmú nikoho miasť. Vypínače nahradia čidlá registrácia pohybu, káblové rozvody skryjú zladené lišty. Skrátka citlivá a dobre vykonaná rekonštrukcia povýši váš panelák na úplne inú úroveň bývania.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.