Opory pre kríky do záhrady jednoducho

Niektoré okrasné kríky a kvety, ale aj ovocné kríky sa dokážu rozrásť do takej veľkosti, že už neunesú svoju váhu a hrozí ich zlomenie či poškodenie. Potrebujú pre svoj rast a našu radosť z neho oporu. Niekedy stačí zabiť drevený kolík do zeme, niekedy dva. Alebo zatĺcť železnú rúru. No ak chcete urobiť riešenie trvanlivé, pekné na pohľad a nenáročné na montáž, odporúčame využiť ľahko dostupné diely, pôvodne navrhnuté na stavbu oplotení. Bez nutnosti nákupu alebo požičania drahého vybavenia.

Jednou z možností je osadiť dva stĺpy a medzi ne natiahnuť drôt alebo šnúru na prádlo. Ďalšia varianta je osadiť jeden stĺp a k nemu upevniť plotový dielec alebo kus kari siete, zváraného armovacieho železa do betónu. Takáto opora môže slúžiť viacerým rastlinám.

Postup je v zásade rovnaký. V záhradkárskych a remeselných potrebách alebo na internete si kúpite jeden alebo viac okrúhlych stĺpikov a k nim zemné skrutky. Medzi stĺpikmi vyberajte tie o priemere 38 mm a počítajte s tým, že asi 30 cm z dĺžky vojde do zemnej skrutky, takže toľko prirátajte k požadovanej výške stĺpa. Zemná skrutka pre tieto účely plne postačuje základná o priemere 60 mm a dĺžke 550 mm. Stĺpiky sa dodávajú lesklé pozinkované alebo zelené pozinkované a poplastované. Teda s veľmi dlhou životnosťou. Rovnako tak zemná skrutka je pozinkovaná a má veľmi dlhú životnosť, veď je určená pre stavbu plotov.

opora kustovnice

Na zemnej skrutke sú na vrchu dva otvory pre tyč o priemeru 19 mm, pomocou ktorej zemné skrutky zakrútite do zeme. Ak je zem veľmi tvrdá a vysušená, pomôže poliať miesto pár litrami vody. Keď je zemná skrutka zakrútená a zo zeme trčí len pár cm, aby ste dokázali vybrať montážnu tyč, pomocou troch dodaných pozinkovaných skrutiek upevnite oceľový stĺp, vložený do skrutky, aby sa nehýbal a bol čo najkolmejší, pomôže vám vodováha, ale nie je nevyhnutná.

klematis s oporou

Pri plotoch sa stĺpy vo vrutoch upevňujú ostrohranným štrkom. Ak máte k dispozícii štrk frakcie 4-8, zasypte stĺp vo vrute, ale pre opory na kvety stačí aj istenie stĺpov skrutkami. Potom medzi stĺpiky natiahnite vedenie alebo upevnite mrežu, napríklad viazacím drôtom alebo skrutkovými hadicovými sponami priemeru 50 mm. Za krátku chvíľu vytvoríte pevné a stabilné opory pre ovocné a okrasné kríky vo svojej záhrade, ktoré dobre vyzerajú a dlho vydržia.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.