Oplatí sa prevíjanie elektromotorov?

Prevíjanie elektromotorov dokáže vdýchnuť starému elektromotoru úplne nový život. V tomto článku vám v rýchlosti ukážeme, ako prebieha a či sa oplatí pre každého.

Na začiatok by bolo dobré povedať si, čo to prevíjanie elektromotorov vlastne je. Na prvý pohľad by niekto povedal, že je to jednoduchá činnosť, no opak je pravdou. Každý elektromotor má vo svojom vnútri navinutú cievku. V závislosti od konštrukcie elektromotora môže byť táto cievka navinutá len na statore, to v prípade asynchrónneho elektromotora s kotvou na krátko, v prípade synchrónnych elektromotorov je cievkou tvorený tak stator, ako aj rotor. Cievky majú stovky až tisícky závitov, rozhodne sa tak nejedná len o kúsok navinutého medeného drôtu.

Ako už napovedá samotný názov, prevíjanie elektromotora spočíva v odvinutí starej cievky a navinutí novej. Používaním sa totiž elektromotor opotrebúva, cievky pomaly degenerujú a strácajú svoje pôvodné vodivé vlastnosti. Elektromotor potom stráca výkon a krútiaci moment, čo najmä pri elektromotoroch poháňajúcich väčšie pracovné zariadenia tvorí veľkú prekážku. Previnutím získa elektromotor úplne nový život a bude fungovať ako nový.

No nie je to len o previnutí

Previnúť sa dá prakticky každý elektromotor, v reálnom živote sa však prevíjanie oplatí len pri väčších elektromotoroch, drobné elektromotory sa väčšinou oplatí celé vymeniť. Samozrejme, jednoduchšie je prevíjanie asynchrónnych elektromotorov, keďže tie majú vinutie len na statore.

Ak si chcete nechať previnúť elektromotor, odporúčame nechať túto činnosť na profesionálnu firmu s dlhoročnými skúsenosťami. Aj najdrobnejšie chyby vo vinutí sa totiž môžu odraziť na funkčnosti elektromotora rôznymi negatívnymi prejavmi, napríklad prehrievaním, stratou výkonu, zvýšenou hlučnosťou či vibráciami. Nielenže samotné previnutie musí byť vykonané profesionálne, po previnutí je potrebné celý motor správne kalibrovať, aby fungoval ako nový. Spoľahlivou firmou, ktorá sa postará o previnutie vášho elektromotoru, je napríklad OSA Žilina. A elektromotor bude ako nový!

Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.