Oplatí sa odšťavovať ovocie?

Pitie ovocných štiav je moderné a podľa mnohých ľudí aj zdravé. Vedie ich k tomu snaha dostať do tela viacej vitamínov, niekomu ovocné šťavy nahrádzajú rýchly obed a niekto mieša rôzne druhy ovocia, aby tak skonzumoval aj také, ktoré mu samotné nechutí, no primiešané do iného druhu je ochotný alebo schopný ho zjesť. Či skôr vypiť. Šťavy z ovocia pijú aj dospelí aj deti. Čo nám konzumácia ovocných štiav dáva?

Voda tvorí v ovocí často aj viac, ako polovicu jeho objemu. Šťava z ovocia okrem vody obsahuje aj vitamíny a stopové prvky, enzýmy a tiež v neposlednom rade ovocný cukor. Zvyšok, to nie sú len šupky alebo kôstky, jadierka, to je predovšetkým vláknina. Tá vláknina, ktorú potrebujú pre seba tráviace baktérie v našich črevách. Tie baktérie, ktoré rozhodujú o našej imunite a zdraví.

Ak z ovocia odstránime vlákninu, nie len že nedáme telu komplexnú potravinu, ale len jej časť, výťažok, ale na druhej strane mu dávame nadbytok niečoho iného. Piť ovocné šťavy neznamená len nemusieť žuvať dužinu, hoci čo je na tom zlého, precvičovať si pravidelne čeľusťové svaly a posilňovať ďasná? Musíme si uvedomiť, že náš žalúdok má určitý objem a ak tento objem zaplníme koncentrovanou dávkou napríklad ovocných štiav, tak chýbajúca vláknina, ktorú ľahko plní žalúdok a neskôr vyživuje prospešné baktérie, je nahradená práve vodou a cukrom. Ktorého je v jednej dávke šťavy dvojnásobok oproti rovnako veľkej dávky celého ovocia.

odšťavovač

Problémom cukrov je ich množstvo, ktoré prijímame za deň v rôznych potravinách v pridanej sladkosti aj v skrytej podobe. Cukor môže mať priamy vplyv na rozvoj infekcií v tele, pretože v tele máme nie len prospešné baktérie. Prebytok cukru zároveň nedokáže telo spotrebovať a preto ho premieňa na tuk a ukladá. A vedľajším účinkom prijímania presladených potravín je degradácia chutí a túžba po stále výraznejších chutiach jedál. Nevnímame prirodzenú chuť potravín, využívame dosladzovanie či zvýrazňovače chutí, ako sú glutamát či kvasnicový extrakt.

Ovocné šťavy by teda nemali byť náhradou plnohodnotného jedla, hoci sa nám snažia rôzne reklamy na odšťavovače nahovoriť, že ovocné šťavy sú zdravé. Áno sú, ale len ako doplnok našej stravy, nie ako jej hlavná časť. Pripravte pre seba aj svoje deti raz za čas chutný nápoj z ovocia, ktoré ste si natrhali vo svojej záhrade alebo u starých rodičov na vidieku. Určite nemá význam kupovať rýchlené a v kontajneroch cestou z ďalekých krajín k nám „dozrievané“ ovocie, aby ste z neho vytlačili šťavu uprostred zimy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.