Nie je stromček ako stromček

V našom prostredí býva tradičnou súčasťou Vianoc stromček, presnejšie ihličnan. Staromilci dávajú prednosť skutočnému, živému a veľkému stromčeku, takmer po strop miestnosti, ktorý prevonia celý byt. Moderne založení ľudia uprednostnia stromček umelý, ktorý po sviatkoch počká zložený v krabici do ďalšieho použitia. Treťou variantou je kúpiť si malý ihličnan v kvetináči a po sviatkoch ho využiť v záhrade.

V minulosti bolo bežné, že Vianočný stromček, či už bežný smrek alebo menej rozšírená borovica, po Vianociach ďalej poslúžil. Z vrchovca sa po odstránení ihličia vyrobila habarka do kuchyne, zo silnejších konárov miešadlo na farby pre natieranie stien. Zvyšné drevo poslúžilo ako palivo. V dnešných časoch ústredného kúrenia si to mladí nevedia predstaviť a tak hľadajú ekologickú možnosť likvidácie použitého Vianočného stromčeka. Pritom jedna existuje, ak máte záhradu. Použiť ihličnan na mulčovanie.

Medzi týmito extrémami – nové po použití vyhodiť a staré používať až do rozpadnutia – existuje ešte jedna možnosť, ktorá vám môže robiť radosť celé roky.

Kúpiť si malý Vianočný stromček v kvetináči a po sviatkoch ho zasadiť v záhrade. Chce to len jedno. Po kúpení ho nechať na balkóne, pár dní pred Vianocami ho aklimatizovať, po sviatkoch spätným postupom vrátiť do chladu a nezabudnúť medzitým polievať. A na jar môže ísť stromček do zeme, aby vám robil radosť po zvyšok života.

Po pár rokoch takýchto skutočne ekologických Vianoc môžete mať v záhrade svoj vlastný ihličnatý les.

Radosť vám môže skaziť jediná vec. Po niekoľkých živých malých Vianočných stromčekoch kúpite jeden, po ktorého vybratí z kvetináča zistíte, že síce bol živý, ale pri „zbere úrody“ ich mechanicky vyorali zo zeme tak, že im podrezali korene a v podstate sú len zapichnuté do tvrdej hmoty. A po pár týždňoch kompletne uschne.

V takom prípade vám naozaj neostáva, len ho využiť na tú habarku a zvyšok do pece.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.