teplomer

Nevetrajte v horúčave

Slnko sa opiera do stien budov a teplota vzduchu prudko stúpa. Cez deň prekračuje hranicu 30°C a vonku je horúco na odpadnutie. Každý hľadá tienisté miesta pod stromami alebo v závetrí budov a prejsť krížom po parkovisku sa rovná masochizmu. Doma je tiež k zaduseniu a ľudia otvárajú okná na bytoch, aby vyvetrali. Zadržte!

Ak už sa vzduch v bytoch nedá dýchať, nemáte klimatizáciu a otvoríte okná, je pravdepodobné, že spôsobíte prievan a chvíľu budete mať pocit ochladenia. Lenže vetraním uprostred horúceho dňa vpustíte do domácnosti horúci vzduch z vonka. A od neho sa zohrejú aj vnútorné steny bytu a všetky predmety vo vnútri. Tie budú svoju nahromadenú energiu odovzdávať vzduchu, keď sa jeho teplota dostane pod teplotu stien. Steny bytu a nábytok a iné predmety fungujú ako akumulátor energie.

Kedy je správne vetrať

Ak chcete vo vnútri vášho bytu udržať čo najnižšiu teplotu, vetrajte v noci. Ideálne je, ak máte digitálny teplomer so sondou na kábli, ktorý vám ukazuje teplotu vzduchu vo vnútri a súčasne vonku za oknom. Na sondu za oknom by nemalo svietiť priame slnko, inak vám nebude ukazovať teplotu správne. Okno sa vám oplatí otvoriť, keď teplota vonku klesne o dva stupne pod teplotu vnútri bytu.

Studený vzduch osvieži priestor v byte a súčasne začne ochladzovať steny. Do rána môže teplota klesnúť o pár stupňov. Vetrať prestaňte, keď sa teplota vonku blíži teplote vzduchu vo vnútri. Zatvorte okná a nepustite horúci vzduch do svojho bytu.

Žalúzie zabránia prehrievaniu izieb

Počas dňa zatiahnite žalúzie na oknách, smerujúcich južne. Zabránite slnku, aby jeho lúče cez sklo zohrievali vzduch v izbách. Na rozprúdenie vzduchu v miestnostiach používajte ventilátory. A môžete vypnúť všetky elektrospotrebiče v stand-by režime a vytiahnite z elektrických zásuviek všetky nabíjačky mobilov či notebookov, ktoré práve nepoužívate. Tie všetky produkujú teplo.

Týmito opatreniami dokážete znížiť teplotu vzduchu v miestnosti a urobiť ho znesiteľnejším. A nezabudnite piť dostatok vody, najlepšie z vodovodu, nie sladké malinovky, aby ste nahradili vodu stratenú potením a dýchaním. zabránite tak dehydratácii svojho tela a bolestiam hlavy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.