Nebojte sa výmeny kúrenia v paneláku, prinesie vám lepšiu výhrevnosť aj ušetrí peniaze

Bývate v paneláku a chcete si nechať vymeniť kúrenie? Máte klasické článkové radiátory a chcete ich vymeniť za doskové? Aké úskalia vás pri tejto výmene čakajú? Aký vybrať radiátor a podľa čoho sa riadiť?

Najvhodnejší radiátor vyberie tabuľka

Nové doskové radiátory sú obvykle vybrané tak, aby ich inštaláciu bolo možné vykonať na existujúce rozvody v byte. Tým sa vám zjednoduší situácia, pretože nebudete musieť rozvody prerábať. Aby ste radiátor vybrali správne, mali by ste poznať tepelné straty miestnosti. Radiátor je najlepšie umiestniť pod každé okno v miestnosti, pričom by mal mať orientačne približne rovnakú šírku, ako je šírka okna. Kúrenári majú k dispozícii tabuľky, ktoré vám napovedia, ako veľké teleso sa pre váš byt bude najlepšie hodiť. Pri výmene sa najprv dá dole pôvodný článkový radiátor a odrezaním sa odstránia háky v stene, na ktorých visel. Ďalej nasleduje prichytenie nového radiátora k stene a jeho inštalácia.

Lišty skryjú rozvody

Možno chcete lepšie využiť priestor bytu a chystáte sa vykonať radikálnu rekonštrukciu. Možno ste si vybrali iný model vykurovacieho telesa, ktorý považujete za vhodnejší pre svoju bytovú situáciu. Možno ste sa rovno rozhodli zbaviť sa starých rozvodov a vymeniť ich za nové. V tom prípade je vhodné, keď existujúce rozvody, ktoré väčšinou nešikovne visia vo vzduchu, vymeníte za nové. Tie už budú umiestnené tesne nad podlahou a nebudú vám nikde prekážať a zaberať miesto a pôsobiť neesteticky. Šikovne ich skryjú lišty s príjemným dizajnom.

Doprajte si farebné kúrenie a úsporu priestoru

Nie je tajomstvom, že v dnešnej dobe radiátory už dávno nie sú len bielou obludou. Stáva sa z nich prvok, ktorý okrem toho, že plní svoju vykurovaciu funkciu, môže byť aj príjemnou okrasou interiéru. Ak si celý byt ladíte do inej ako bielej farby, môžete zvoliť aj farebné radiátory. Ďalšou výhodou je už spomínaná úspora miesta. Klasické radiátory, ktoré všetci dobre poznáme, môžu mať hĺbku kľudne aj 25 centimetrov. Nové doskové ale dosahujú sotva 10 centimetrov. Keď si uvedomíte, že na každom radiátore získate 15 centimetrov plochy, môžete zajasať. Majitelia malých panelákových bytov dobre vedia, o čom je reč. Každý centimeter, ktorý sa v malom byte podarí ušetriť, sa vám mnohonásobne vráti. Dôležitá je aj bezpečnosť. Oblé hrany radiátorov zabraňujú zraneniu.

radiator

S novým zariadením ušetríte

Veľmi dôležité je v dnešnej dobe aj to, že s novými radiátormi ušetríte. Často máte vo svojom byte radiátory pokojne aj niekoľko desiatok rokov. Pretože pri napúšťaní a vypúšťaní radiátora sa usadzujú kaly, býva nimi radiátor zanesený. Za roky jeho používania sa kaly môžu usadiť kľudne trebárs aj do polovice jeho výšky. Je preto logické, že zaneseným radiátorom nemôže správne prúdiť vykurovacie médium. Vám sa preto stále zvyšujú náklady na prevádzku kúrenia, a pritom jeho efektivita, teda výhrevnosť klesá. Zamyslite sa nad tým prečo – jednoducho preto, že s radiátormi zanesenými dlhoročným kalom toho jednoducho veľmi nevykúrime! Hoci sa vám možno bude zdať investícia do nových radiátorov vysoká, nakoniec zistíte, že sa oplatí. Vstupná investícia sa vám za nejakú dobu vráti vo forme úspor, ktoré s novými radiátormi dosiahnete.

Vymeniť radiátory je potrebné aj v miestnostiach bytu, kde došlo k zatepleniu a výmene okien. Potom je nutné, aby radiátor poskytoval menšie množstvo tepla a operatívne reagoval na zmeny teploty. Inak bude priestor miestnosti prekurovaný, a to aj napriek tomu, že radiátor je vybavený termoregulačnou hlavicou. Preto neváhajte a do výmeny sa pustite, oplatí sa vám. V prasiatku vám budú cinkať ušetrené peniažky vďaka efektívnejšiemu vykurovaniu a navyše budete mať príjemný pocit tepla.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.