Nebezpečenstvo v zásuvkách

Podľa poisťovní jedny z najväčších škôd v domácnostiach napácha prepätie v zásuvkách domových a bytových rozvodov. A nejedná sa len o rozvody elektrickej energie, ale aj telefónne a internetové rozvody. A keď že elektronika je celkom drahá, sú aj napáchané škody vysoké. Ako teda chrániť naše elektronické zariadenia pred poškodením najmä teraz, v čase letných búrok?

Prepäťová ochrana

Základnou formou ochrany elektroniky je prepäťová ochrana, ktorá býva zabudovaná do predlžovačky. Má za úlohu zastaviť napäťový alebo prúdový výkyv, respektíve jeho zvyšky, ktoré v elektrickom vedení nezachytili bleskoistky a ochrana hlavného rozvádzača. Táto zvyšková energia je problémom hlavne pre citlivú elektroniku, ako sú televízory, HiFi, domáce kiná, satelitné prijímače alebo počítače. Mierne prepätie ochrana vyrovná, pri silnejšom odpojí chránené zásuvky a mala by byť resetovaná, prípadne tie lacnejšie aj celkom vymenené.

Záložný zdroj

Okrem zachytenia prepäťových špičiek dokáže záložný zdroj aj poskytnúť krátkodobo energiu v prípade úplného výpadku prúdu. To má zvlášť význam pri citlivých prístrojoch, ako sú stolné počítače alebo HDD rekordéry, kde výpadok prúdu môže znamenať poškodenie záznamu alebo potrebu opätovne nastavovať základné údaje a presný čas, potrebný pre správne nahrávanie.

Chrániť treba nie len elektrické zásuvky, ale aj dátové. Škodlivé špičky sa môžu dostať do vašej domácnosti aj po počítačových rozvodoch. Preto by ste mali prívod počítačovej siete zapojiť najprv do príslušnej zásuvky prepäťovej ochrany alebo záložného zdroja a až potom do routera a ostatných zariadení v byte.

Okrem toho záložný zdroj dokáže chrániť vaše citlivé zariadenia aj pred podpätím, teda mierne zníženou hladinou napätia. Slúži mu na to vstavaný akumulátor. Ten je ale s malou kapacitou, dokáže preklenúť len krátkodobé výpadky napájania. S počítačom môže byť prepojený USB káblom a v prípade, že sa v záložnom zdroji zmenšuje kapacita batérie, dokáže počítač bezpečne vypnúť a predtým uložiť všetky údaje.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.