Návod, ktorý vás naučí ako farebne zladiť interiér

Túžite po dizajnovo dokonale vyladenej domácnosti, v ktorej bude všetko pôsobiť absolútne prirodzene? Naučte sa pracovať s farbami doplnkov a priblížte sa ku svojmu vytúženému cieľu!

Pravidlo 60-30-10

Jedno z najuniverzálnejších pravidiel interiérového dizajnu odkazuje na percentuálne rozdelenie farebnej schémy. Jeho princíp je veľmi jednoduchý:

  • 60 % pre hlavnú farbu

Hlavná farba by mala byť použitá najviac. Zvyčajne sa týka stien, podlahy či kobercov, nábytku, no môže zahŕňať aj záclony či tapety. Tieto momenty pritom nemusia byť jednofarebné, no hlavná farba by na nich mala určite dominovať.

  • 30 % pre sekundárnu farbu

Sekundárna farba si nerobí nároky na pozornosť, ktorú vzbudzuje farba primárna. Práve preto je vhodné, aby mala polovičnú úroveň sýtosti a kontrastovala tak s hlavnou farbou. Sekundárna farba dodáva interiéru hĺbku a posilňuje záujem o dekór.

  • 10 % pre akcentovú farbu

Jej úlohou je dodať vašej farebnej schéme kontrasť a zaujímavosť. Akcentová farba by sa mala používať v celom dekóre, ktorý tak získa ešte väčšiu hĺbku.

Ktoré farby vybrať

Pri výbere farby pre steny, tapety či interiérové doplnky si môžete pomôcť tzv. farebným kolesom. Zobrazuje škálu farebných odtieňov, z ktorých si môžete vyberať nasledovným spôsobom:

  • Analogické farby: vyberte si tri vedľa seba sa nachádzajúce odtiene a „zasaďte“ ich do pravidla 60-30-10.
  • Kontrastujúc farby: v tomto prípade vyberáte len dve farby, no nie také, ktoré sú vedľa seba, ale oproti sebe. Napríklad žltá – fialová, modrá – oranžová či červená – zelená. Tretiu farbu „do partie“ si potom vyberte podľa ľubovôle.

Nepárne počty farieb

Snažte sa zachovať nepárny počet farieb. Táto situácia vedie k naozaj zaujímavému a vyváženému dekóru. Nemusíte ostať pri troch, skúste použiť päť či dokonca sedem farieb. Každopádne, v interiérovom dizajne sa za optimálnu kombináciu považujú tri farby.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.